fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatNowa Zelandia przyłącza się do Australii i USA w apelu o członkostwo...

Nowa Zelandia przyłącza się do Australii i USA w apelu o członkostwo dla Tajwanu w WHO

Minister Spraw Zagranicznych Nowej Zelandii Winston Peters wygłosił oświadczenie i jak podaje „Sydney Morning Herald”, nazwał przypadek Tajwanu „wybitnym sukcesem w walce z COVID-19”.

– Nasze stanowisko polega na przyłączeniu się do krajów, które pragną powrotu Tajwanu do WHO w roli obserwatora, jaką miał w 2016 roku – powiedział. – Reszta świata może się od nich wiele nauczyć i każdy kraj, włączając w to Chiny, z pewnością pragnie poznać tajemnicę ich sukcesu.

Tajwan odniósł światowy sukces w walce z pandemią koronawirusa, wdrażając plan, dzięki któremu na populację liczącą 24 miliony przypadło jedynie 439 zachorować i sześć zgonów.

Chiny zmusiły WHO do wykluczenia Tajwanu ze struktur w 2016 r. po wyborze na prezydenta tego kraju Tsai Ing-Wen, którą Komunistyczna Partia Chin uznała za separatystkę. Od tamtej pory blokowały każdą próbę uzyskania przez Tajwan choćby statusu obserwatora podczas dorocznych zebrań WHO, tłumacząc, że Tajwan nie powinien korzystać z żadnych przywilejów i zaszczytów przysługujących niepodległemu państwu.

Wykluczenie Tajwanu z WHO w zrozumiały sposób rozwścieczyło Tajpej, który oświadczył, że jego nieobecność doprowadziła do znaczącej wyrwy w światowej linii obrony przeciwko koronawirusowi.

W międzyczasie Australia wysunęła wniosek o przywrócenie Tajwanowi członkostwa w WHO, jednocześnie oskarżając Chiny o niezadowalającą reakcję na epidemię. W miniony piątek rzecznik prasowy nowozelandzkiego ministerstwa spraw zagranicznych oświadczył, że globalna pandemia wymaga podjęcia działań na skalę globalną i WHO powinna ściśle współpracować z wszelkimi „autorytetami z zakresu służby zdrowia”, włączając w to Tajwan.

Chiny natychmiast wystosowały ostrą odpowiedź pod adresem Nowej Zelandii, gdy tylko opublikowano wiadomość o jej przyłączeniu się do USA i Australii przeciwko stanowisku Komunistycznej Partii Chin. Jak donosi „Herald”, chiński ambasador w Wellington Wu Xi wystosował pismo do rządu Jacindy Ardern, licząc na wycofanie poparcia dla Tajwanu ze strony Nowej Zelandii.

– Na świecie są tylko jedne Chiny, a Tajwan jest częścią Chin – oświadczył Wu. – Świat właśnie wkracza w krytyczny etap walki z pandemią. Tymczasem władze Demokratycznej Partii Postępowej w regionie Tajwanu dopuszczają się nierozsądnych manewrów politycznych mających na celu rozpropagowanie idei członkostwa Tajwanu w WHO i udziału w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia. Ich prawdziwym celem jest zdobycie niepodległości przy wykorzystaniu pandemii. Stanowczo się temu sprzeciwiamy – dodał.

Źródło: breibart.com

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA