Nabór do konkursu „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP. Etap I” został zorganizowany przez PARP w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW). Jego celem jest wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Polski Wschodniej w realizacji kompleksowych projektów na rzecz wdrożenia modelu biznesowego GOZ-transformacji.
Co to jest GOZ-transformacja?
Generalnie chodzi o to, na czym tak bardzo zależy Unii Europejskiej, więc dość łatwo znajduje na to pieniądze: chodzi o transformację gospodarek unijnych w kierunku gospodarek tzw. obiegu zamkniętego (GOZ). Odbywa się to pod hasłem tworzenia niskoemisyjnej, zasobooszczędnej, innowacyjnej i konkurencyjnej polskiej gospodarki. Istotnym elementem jest tu transformacja samych przedsiębiorstw, w tym tych zaliczanych do sektora MŚP.
Pieniądze, jakie firmy mogą pozyskać na taką proekologiczną zmianę swojej firmy, pochodzą z programu „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP” którym administruje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Co jest finansowane?
W ramach tego programu, promującego rozwój gospodarki w obiegu zamkniętym, przedsiębiorcy starać się mogą o sfinansowanie zakupu usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych – usług niezbędnych do opracowania modelu biznesowego GOZ-transformacji. Chodzi tu przede wszystkim o koszty audytu przedsiębiorstwa i tzw. doradztwa wdrożeniowego, które to mają pozwolić na ustalenie możliwych kierunków transformacji przedsiębiorstwa właśnie w duchu GOZ.
O dofinansowanie mogą starać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim lub mazowieckim, tradycyjnie już z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego.
Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 82 781 złotych. Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski od 10 października do 19 grudnia 2023 roku.
Pieniądze dla start-upów
PARP uruchomił także nowy nabór dla start-upów w konkursie „Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu”. Konkurs zorganizowany został w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW).
Tym razem finansowane nie są usługi doradcze (a w każdym razie nie tylko one), ale wszystkie działania przedsiębiorców mające na celu rozwój działalności ich firm, w tym oczywiście wejście z produktem na rynek.
Ale uwaga: nabór nie jest skierowany do wszystkich młodych firm, lecz do start-upów (spółek kapitałowych), które ukończyły pomyślnie program inkubacji nowego pomysłu biznesowego w platformie startowej Programu Polska Wschodnia lub inny program inkubacji finansowany ze środków publicznych. Przedsiębiorcy muszą też realizować swój projekt w co najmniej jednym województwie Polski Wschodniej.
Firma może sfinansować z dotacji maksymalnie 85 proc. kosztów kwalifikowanych (do 600 tys. złotych), w tym zwłaszcza: wynagrodzenia personelu projektu, zakup usług związanych z rozwijaniem modelu biznesowego, środków trwałych, surowców lub materiałów oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Ogółem do rozdysponowania jest 60 mln złotych. Firmy wyróżniające się „szczególnym potencjałem rozwojowym” mogą liczyć na dodatkowe nawet 3 mln złotych.
Wniosek o dofinansowanie projektu przedsiębiorca może złożyć za pośrednictwem generatora wniosków dostępnego na stronie internetowej PARP jeszcze do 31 października 2023 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 16.00).