fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesNowe programy wsparcia dla firm sektora MŚP

Nowe programy wsparcia dla firm sektora MŚP

Dostępne są już pieniądze na modernizację mikro, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw w kierunku bycia bardziej eko, a także dla dobrze rokujących na rynku start-upów.

Nabór do konkursu „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP. Etap I” został zorganizowany przez PARP w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW). Jego celem jest wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Polski Wschodniej w realizacji kompleksowych projektów na rzecz wdrożenia modelu biznesowego GOZ-transformacji.

Co to jest GOZ-transformacja?

Generalnie chodzi o to, na czym tak bardzo zależy Unii Europejskiej, więc dość łatwo znajduje na to pieniądze: chodzi o transformację gospodarek unijnych w kierunku gospodarek tzw. obiegu zamkniętego (GOZ). Odbywa się to pod hasłem tworzenia niskoemisyjnej, zasobooszczędnej, innowacyjnej i konkurencyjnej polskiej gospodarki. Istotnym elementem jest tu transformacja samych przedsiębiorstw, w tym tych zaliczanych do sektora MŚP.

Pieniądze, jakie firmy mogą pozyskać na taką proekologiczną zmianę swojej firmy, pochodzą z programu „Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP” którym administruje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Co jest finansowane?

W ramach tego programu, promującego rozwój gospodarki w obiegu zamkniętym, przedsiębiorcy starać się mogą o sfinansowanie zakupu usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych – usług niezbędnych do opracowania modelu biznesowego GOZ-transformacji. Chodzi tu przede wszystkim o koszty audytu przedsiębiorstwa i tzw. doradztwa wdrożeniowego, które to mają pozwolić na ustalenie możliwych kierunków transformacji przedsiębiorstwa właśnie w duchu GOZ.

O dofinansowanie mogą starać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim lub mazowieckim, tradycyjnie już z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego.

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 82 781 złotych. Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski od 10 października do 19 grudnia 2023 roku.

Pieniądze dla start-upów

PARP uruchomił także nowy nabór dla start-upów w konkursie „Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupu”. Konkurs zorganizowany został w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW).

Tym razem finansowane nie są usługi doradcze (a w każdym razie nie tylko one), ale wszystkie działania przedsiębiorców mające na celu rozwój działalności ich firm, w tym oczywiście wejście z produktem na rynek.

Ale uwaga: nabór nie jest skierowany do wszystkich młodych firm, lecz do start-upów (spółek kapitałowych), które ukończyły pomyślnie program inkubacji nowego pomysłu biznesowego w platformie startowej Programu Polska Wschodnia lub inny program inkubacji finansowany ze środków publicznych. Przedsiębiorcy muszą też realizować swój projekt w co najmniej jednym województwie Polski Wschodniej.

Firma może sfinansować z dotacji maksymalnie 85 proc. kosztów kwalifikowanych (do 600 tys. złotych), w tym zwłaszcza: wynagrodzenia personelu projektu, zakup usług związanych z rozwijaniem modelu biznesowego, środków trwałych, surowców lub materiałów oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ogółem do rozdysponowania jest 60 mln złotych. Firmy wyróżniające się „szczególnym potencjałem rozwojowym” mogą liczyć na dodatkowe nawet 3 mln złotych.

Wniosek o dofinansowanie projektu przedsiębiorca może złożyć za pośrednictwem generatora wniosków dostępnego na stronie internetowej PARP jeszcze do 31 października 2023 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 16.00).

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA