fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaFinanseNowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.

Blisko 1,4 mld zł dofinansowania dla firm sektora MŚP przewiduje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe na innowacyjne projekty, przede wszystkim takie, które obejmują cyfryzację oraz tzw. transformację energetyczną.

Z całej kwoty konkursu połowa pieniędzy przeznaczona ma być na projekty konsorcjów z udziałem małych oraz dużych przedsiębiorstw, natomiast druga połowa – na projekty konsorcjów samych mniejszych firm.

Przedsiębiorca sektora MŚP, o ile chce ubiegać się o finansowanie razem z dużym przedsiębiorstwem, musi najpierw przedstawić w konkursie już wynegocjowaną, liczącą osiem stron umowę z konsorcjantem. Warto więc taką umowę negocjować już teraz, pamiętając także o tym, że trzeba będzie ponieść połowę kosztów projektu.

Na co będą pieniądze?

Ideą wsparcia z tego konkursu NCBiR jest rozwój i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych rodzimych firm – także przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii. Wspierane będą takie projekty, które pozwolą m.in. przeprowadzić transformację energetyczno-klimatyczną przedsiębiorstw i przestawić je na gospodarkę w trybie Przemysłu 4.0., w ramach jednego z następujących modułów: badawczo-rozwojowego (B+R), czyli wdrożenia innowacji oraz komercjalizacji rozwiązań powstałych w toku prac B+R; infrastruktury B+R, czyli inwestycji w infrastrukturę niezbędną do przeprowadzenia samych prac badawczych; cyfryzacji, polegającej na inwestycjach związanych z implementacją technologii cyfrowych w przedsiębiorstwie; tzw. zazieleniania przedsiębiorstw, czyli transformacji firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju i gospodarki w obiegu zamkniętym; internacjonalizacji, polegającej na wsparciu promocji produktów firmy poza granicami Polski oraz rozwoju kompetencji w firmie poprzez przeprowadzenie szkoleń dla pracowników i kadry zarządzającej, oczywiście w zakresie realizowanego projektu.

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów zaczyna się 15 grudnia 2023 r. i potrwa do 8 lutego 2024 r.

Rolnicy wchłonęli miliard złotych

Jest już podsumowanie pierwszej fazy programu wsparcia „Rozwoju małych gospodarstw”, który trwał od 28 września do 24 listopada 2023 r. Program ten, będący elementem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, cieszył się tak dużym zainteresowaniem rolników, że był dwukrotnie przedłużany.

Rolnicy znakomicie poradzili sobie ze składaniem wniosków wyłącznie drogą elektroniczną. Pieniądze pozyskiwali na przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej, przede wszystkim na inwestycje w rozbudowę budynków gospodarskich i ich wyposażenie, a także na przygotowanie do sprzedaży towarów, w tym między innymi na zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.

Warunkiem uzyskania dofinansowania przez rolnika było posiadanie gospodarstwa nie większego niż 300 hektarów, o wartości początkowej nie wyżej niż 25 tys. euro, a także wykazanie miesięcznych przychodów ze sprzedaży produktów rolnych na poziomie nie wyższym niż 5 tys. złotych.

O dofinansowanie rozwoju gospodarstw ubiegało się 10 750 rolników, którzy pozyskali w sumie ponad miliard złotych – głównie z województw: mazowieckiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

Jak widać, sensownie skonstruowane programy wsparcia ze środków unijnych bez trudu znajdują beneficjentów.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Niedźwiedzia przysługa unijnego dobrodzieja

Gotówka od pewnego czasu zaczęła uwierać unijnych decydentów, którzy wieloma sposobami próbują ograniczać jej rolę w gospodarce na rzecz elektronicznych form płatności. Znów UE chciała pokazać, że ma legislacyjną fantazję. Tymczasem pokazała tylko, że – owszem – ma, ale konsumentów… gdzieś.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA