fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseNowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm

Na razie pieniądze z Unii przeznaczone będą na cyfryzację, tak zwaną zieloną transformację oraz zrównoważony rozwój. Ogromna popularność jednego z programów wsparcia firm MŚP pokazuje, że na granty czekają także rolnicy indywidualni.

Blisko 1,4 mld zł dofinansowania dla firm sektora MŚP przewiduje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe na innowacyjne projekty, przede wszystkim takie, które obejmują cyfryzację oraz tzw. transformację energetyczną.

Z całej kwoty konkursu połowa pieniędzy przeznaczona ma być na projekty konsorcjów z udziałem małych oraz dużych przedsiębiorstw, natomiast druga połowa – na projekty konsorcjów samych mniejszych firm.

Przedsiębiorca sektora MŚP, o ile chce ubiegać się o finansowanie razem z dużym przedsiębiorstwem, musi najpierw przedstawić w konkursie już wynegocjowaną, liczącą osiem stron umowę z konsorcjantem. Warto więc taką umowę negocjować już teraz, pamiętając także o tym, że trzeba będzie ponieść połowę kosztów projektu.

Na co będą pieniądze?

Ideą wsparcia z tego konkursu NCBiR jest rozwój i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych rodzimych firm – także przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii. Wspierane będą takie projekty, które pozwolą m.in. przeprowadzić transformację energetyczno-klimatyczną przedsiębiorstw i przestawić je na gospodarkę w trybie Przemysłu 4.0., w ramach jednego z następujących modułów: badawczo-rozwojowego (B+R), czyli wdrożenia innowacji oraz komercjalizacji rozwiązań powstałych w toku prac B+R; infrastruktury B+R, czyli inwestycji w infrastrukturę niezbędną do przeprowadzenia samych prac badawczych; cyfryzacji, polegającej na inwestycjach związanych z implementacją technologii cyfrowych w przedsiębiorstwie; tzw. zazieleniania przedsiębiorstw, czyli transformacji firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju i gospodarki w obiegu zamkniętym; internacjonalizacji, polegającej na wsparciu promocji produktów firmy poza granicami Polski oraz rozwoju kompetencji w firmie poprzez przeprowadzenie szkoleń dla pracowników i kadry zarządzającej, oczywiście w zakresie realizowanego projektu.

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów zaczyna się 15 grudnia 2023 r. i potrwa do 8 lutego 2024 r.

Rolnicy wchłonęli miliard złotych

Jest już podsumowanie pierwszej fazy programu wsparcia „Rozwoju małych gospodarstw”, który trwał od 28 września do 24 listopada 2023 r. Program ten, będący elementem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, cieszył się tak dużym zainteresowaniem rolników, że był dwukrotnie przedłużany.

Rolnicy znakomicie poradzili sobie ze składaniem wniosków wyłącznie drogą elektroniczną. Pieniądze pozyskiwali na przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej, przede wszystkim na inwestycje w rozbudowę budynków gospodarskich i ich wyposażenie, a także na przygotowanie do sprzedaży towarów, w tym między innymi na zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.

Warunkiem uzyskania dofinansowania przez rolnika było posiadanie gospodarstwa nie większego niż 300 hektarów, o wartości początkowej nie wyżej niż 25 tys. euro, a także wykazanie miesięcznych przychodów ze sprzedaży produktów rolnych na poziomie nie wyższym niż 5 tys. złotych.

O dofinansowanie rozwoju gospodarstw ubiegało się 10 750 rolników, którzy pozyskali w sumie ponad miliard złotych – głównie z województw: mazowieckiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

Jak widać, sensownie skonstruowane programy wsparcia ze środków unijnych bez trudu znajdują beneficjentów.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA