fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaBiznesNowy program grantowy dla MŚP

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.

Program wsparcia grantami Dig.IT jest realizowany z Funduszy Europejskich, czym wpisuje się w szerokie wsparcie unijne dla transformacji cyfrowej krajów unijnych oraz ich firm. Zaadresowany został do przedsiębiorców sektora MŚP prowadzących swoją działalność w obszarze produkcji i przemysłu.

Jakie wsparcie?

Grant ma za zadanie przede wszystkim sfinansowanie przedsiębiorcom profesjonalnego doradztwa dotyczącego transformacji cyfrowej. Doradztwo oznacza wynajęcie przez przedsiębiorcę doświadczonego zespołu ekspertów, których zadaniem będzie zidentyfikowanie tzw. potrzeb cyfrowych firmy, a następnie „wykorzystanie potencjału cyfrowego” oraz opracowanie dla przedsiębiorcy spersonalizowanej strategii cyfrowej. Przedsiębiorcy mają szansę otrzymać od 40 tys. do 200 tys. euro (od ok. 186 tys. do 929,5 tys. zł, w przeliczeniu po kursie obowiązującym na 12 września br.) na sfinansowanie nie więcej jednak niż 70 proc. kosztów netto projektu.

Co w ramach „transformacji cyfrowej”?

Pieniędzmi grantowymi przedsiębiorca będzie mógł sfinansować zakup nowoczesnych technologii cyfrowych, środków trwałych oraz szkolenia dla pracowników. Istotnym elementem przy korzystaniu z grantów będzie rozliczenie kosztów. Przy Dig.IT firma będzie rozliczać koszty podzielone na dominujące i uzupełniające.

Do kosztów dominujących, które będą rozliczane obligatoryjnie należą następujące:
pozyskanie wartości niematerialnych i prawnych w postaci gotowego oprogramowania; sfinansowanie usług programistów,
sfinansowanie usług w tzw. chmurze, ale tylko typu SaaS, PaaS, IaaS czy CSaaS.

Z kolei tzw. kosztami uzupełniającymi, których rozliczenie nie będzie już obligatoryjne, mogą być:
koszty wdrożenia oprogramowania lub usług chmurowych,
koszty szkoleń pracowników dotyczące wykorzystania nabytych technologii cyfrowych,
koszty niezbędnych środków trwałych.

Idea jest taka, że cyfryzacja polskich firm ma zwiększyć ich konkurencyjność na rynku. Projekt Dig.IT jest realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027 (FENG). Odpowiada za niego Agencja Rozwoju Przemysłu, a usługi doradcze będzie świadczyła Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości (partner ARP). Aktualnych informacji o programie można szukać przede wszystkim na stronie internetowej ARP https://arp.pl/pl/.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA