fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesNowy program grantowy dla MŚP

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.

Program wsparcia grantami Dig.IT jest realizowany z Funduszy Europejskich, czym wpisuje się w szerokie wsparcie unijne dla transformacji cyfrowej krajów unijnych oraz ich firm. Zaadresowany został do przedsiębiorców sektora MŚP prowadzących swoją działalność w obszarze produkcji i przemysłu.

Jakie wsparcie?

Grant ma za zadanie przede wszystkim sfinansowanie przedsiębiorcom profesjonalnego doradztwa dotyczącego transformacji cyfrowej. Doradztwo oznacza wynajęcie przez przedsiębiorcę doświadczonego zespołu ekspertów, których zadaniem będzie zidentyfikowanie tzw. potrzeb cyfrowych firmy, a następnie „wykorzystanie potencjału cyfrowego” oraz opracowanie dla przedsiębiorcy spersonalizowanej strategii cyfrowej. Przedsiębiorcy mają szansę otrzymać od 40 tys. do 200 tys. euro (od ok. 186 tys. do 929,5 tys. zł, w przeliczeniu po kursie obowiązującym na 12 września br.) na sfinansowanie nie więcej jednak niż 70 proc. kosztów netto projektu.

Co w ramach „transformacji cyfrowej”?

Pieniędzmi grantowymi przedsiębiorca będzie mógł sfinansować zakup nowoczesnych technologii cyfrowych, środków trwałych oraz szkolenia dla pracowników. Istotnym elementem przy korzystaniu z grantów będzie rozliczenie kosztów. Przy Dig.IT firma będzie rozliczać koszty podzielone na dominujące i uzupełniające.

Do kosztów dominujących, które będą rozliczane obligatoryjnie należą następujące:
pozyskanie wartości niematerialnych i prawnych w postaci gotowego oprogramowania; sfinansowanie usług programistów,
sfinansowanie usług w tzw. chmurze, ale tylko typu SaaS, PaaS, IaaS czy CSaaS.

Z kolei tzw. kosztami uzupełniającymi, których rozliczenie nie będzie już obligatoryjne, mogą być:
koszty wdrożenia oprogramowania lub usług chmurowych,
koszty szkoleń pracowników dotyczące wykorzystania nabytych technologii cyfrowych,
koszty niezbędnych środków trwałych.

Idea jest taka, że cyfryzacja polskich firm ma zwiększyć ich konkurencyjność na rynku. Projekt Dig.IT jest realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027 (FENG). Odpowiada za niego Agencja Rozwoju Przemysłu, a usługi doradcze będzie świadczyła Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości (partner ARP). Aktualnych informacji o programie można szukać przede wszystkim na stronie internetowej ARP https://arp.pl/pl/.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.
2 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA