fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajNowy wymiar zobowiązań dla przedsiębiorców rolnych

Nowy wymiar zobowiązań dla przedsiębiorców rolnych

Od początku roku nowe opłaty od producentów na Fundusz Ochrony Rolnictwa wynoszą 0,125 proc. wartości netto produktów rolnych. Nie jest jednak jasne, kto ma je ponosić.

Wpłaty na Fundusz Ochrony Rolnictwa (FOR) naliczane są od 1 stycznia br. w wysokości 0,125 proc. wartości produktów rolnych (netto, bez podatku od towarów i usług). Co należy jednak do kategorii „produktów rolnych”? O tym można przeczytać w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Są nimi: mięso i podroby jadalne, przetwory z mięsa, ryby, zwierzęta żywe; produkty mleczarskie, jaja ptasie, miód naturalny, warzywa, żywe drzewa i inne rośliny; kawa, herbata i przyprawy; zboża; owoce i orzechy jadalne, ziarna kakaowe; nasiona i owoce oleiste, ziarna, słoma, pasza; margaryna; cukier trzcinowy, buraczany, melasa; wino ze świeżych winogron, alkohol etylowy, ocet; tytoń nieprzetworzony; korek, len oraz konopie naturalne.

Kto powinien płacić?

Wpłaty dotyczą produktów nabytych bezpośrednio od producentów rolnych. Teoretycznie powinny je wnosić podmioty „prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych”. Do wpłat na FOR obowiązane są podmioty skupujące, będące podatnikami podatku od towarów i usług, zaś wartość produktów jest ustalana na podstawie faktur VAT i faktur VAT RR uwzględnianych w deklaracjach podatkowych.

Wpłaty na FOR należy naliczać i dokonywać bez wezwania, za okresy kwartalne, w terminie do ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału.

Jeżeli wysokość kwoty należnej za dany kwartał nie przekracza dwudziestokrotności wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji, należność zalicza się na poczet wpłat na FOR za kolejny kwartał, w którym wysokość kwoty należnej przekroczyła dwudziestokrotność wysokości kosztów tego upomnienia.

Uzyskanie rekompensaty

Wniosek o uzyskanie rekompensaty z tytułu wniesionych opłat przedsiębiorca rolny powinien złożyć do KOWR na formularzu opracowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i udostępnionym na jego stronie internetowej, od dnia 1 lutego do 31 marca:

  • roku następującego po roku, w którym podmiot skupujący stał się niewypłacalny, lub
  • drugiego roku następującego po roku, w którym podmiot skupujący stał się niewypłacalny.

Zatem w przypadku, gdy podmiot skupujący w danym roku stanie się niewypłacalny, rekompensata dla producenta rolnego związana z opłatą za dostarczone produkty będzie mogła zostać przyznana najwcześniej w następnym roku.

Konstrukcja Ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa nasuwa szereg wątpliwości. Przede wszystkim nie wiadomo dokładnie, których konkretnie przedsiębiorców należy uznać za zobowiązanych do zapłaty na FOR.

Co więcej, brak jest jednoznacznej odpowiedzi, czy obowiązek dokonywania wpłat na FOR dotyczy każdego nabycia produktu rolnego od producenta rolnego, czy tylko pierwszego.

Z kierowanych do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa pytań i udzielonych przez ten organ odpowiedzi można wnioskować, że wpłaty mają być zrobione jednorazowo, nie ma jednak co do tego absolutnej jasności.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA