fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaKrajNowy wymiar zobowiązań dla przedsiębiorców rolnych

Nowy wymiar zobowiązań dla przedsiębiorców rolnych

Od początku roku nowe opłaty od producentów na Fundusz Ochrony Rolnictwa wynoszą 0,125 proc. wartości netto produktów rolnych. Nie jest jednak jasne, kto ma je ponosić.

Wpłaty na Fundusz Ochrony Rolnictwa (FOR) naliczane są od 1 stycznia br. w wysokości 0,125 proc. wartości produktów rolnych (netto, bez podatku od towarów i usług). Co należy jednak do kategorii „produktów rolnych”? O tym można przeczytać w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Są nimi: mięso i podroby jadalne, przetwory z mięsa, ryby, zwierzęta żywe; produkty mleczarskie, jaja ptasie, miód naturalny, warzywa, żywe drzewa i inne rośliny; kawa, herbata i przyprawy; zboża; owoce i orzechy jadalne, ziarna kakaowe; nasiona i owoce oleiste, ziarna, słoma, pasza; margaryna; cukier trzcinowy, buraczany, melasa; wino ze świeżych winogron, alkohol etylowy, ocet; tytoń nieprzetworzony; korek, len oraz konopie naturalne.

Kto powinien płacić?

Wpłaty dotyczą produktów nabytych bezpośrednio od producentów rolnych. Teoretycznie powinny je wnosić podmioty „prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych”. Do wpłat na FOR obowiązane są podmioty skupujące, będące podatnikami podatku od towarów i usług, zaś wartość produktów jest ustalana na podstawie faktur VAT i faktur VAT RR uwzględnianych w deklaracjach podatkowych.

Wpłaty na FOR należy naliczać i dokonywać bez wezwania, za okresy kwartalne, w terminie do ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału.

Jeżeli wysokość kwoty należnej za dany kwartał nie przekracza dwudziestokrotności wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji, należność zalicza się na poczet wpłat na FOR za kolejny kwartał, w którym wysokość kwoty należnej przekroczyła dwudziestokrotność wysokości kosztów tego upomnienia.

Uzyskanie rekompensaty

Wniosek o uzyskanie rekompensaty z tytułu wniesionych opłat przedsiębiorca rolny powinien złożyć do KOWR na formularzu opracowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i udostępnionym na jego stronie internetowej, od dnia 1 lutego do 31 marca:

  • roku następującego po roku, w którym podmiot skupujący stał się niewypłacalny, lub
  • drugiego roku następującego po roku, w którym podmiot skupujący stał się niewypłacalny.

Zatem w przypadku, gdy podmiot skupujący w danym roku stanie się niewypłacalny, rekompensata dla producenta rolnego związana z opłatą za dostarczone produkty będzie mogła zostać przyznana najwcześniej w następnym roku.

Konstrukcja Ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa nasuwa szereg wątpliwości. Przede wszystkim nie wiadomo dokładnie, których konkretnie przedsiębiorców należy uznać za zobowiązanych do zapłaty na FOR.

Co więcej, brak jest jednoznacznej odpowiedzi, czy obowiązek dokonywania wpłat na FOR dotyczy każdego nabycia produktu rolnego od producenta rolnego, czy tylko pierwszego.

Z kierowanych do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa pytań i udzielonych przez ten organ odpowiedzi można wnioskować, że wpłaty mają być zrobione jednorazowo, nie ma jednak co do tego absolutnej jasności.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA