fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatO co chodzi Światowemu Forum Ekonomicznemu?

O co chodzi Światowemu Forum Ekonomicznemu?

Klaus Schwab, który przewodniczy zgromadzeniu WEF (Światowe Forum Ekonomiczne) oraz jego akolici z grona miliarderów spotykający się w Davos, nie ustają w staraniach zastąpienia własności prywatnej i suwerenności państw globalistycznym socjalizmem.

To, co się dzieje nie tylko na tegorocznym, ale wszystkich ostatnich WEF podsumował dobrze Rebel News, kanadyjski konserwatywny portal. Światowe Forum w Davos odbywało się w tym roku pod znamiennym hasłem „odbudować zaufanie”. Chociaż organizatorzy przekonywali, że chodzi o „zaufania co do przyszłości, w ramach społeczeństw oraz pomiędzy narodami”, śmiało można zadać pytanie kto i do kogo mógłby tak naprawdę odbudowywać to zaufanie?

Czy tego zaufania najbardziej nie potrzebują dziś światowe elity finansowe, tak ewidentnie zblatowane we wspólnocie interesów z wieloma rządami zachodnich krajów?

WEF platformą lobbingową?

Zdaniem Ezry Levanta, kanadyjskiego konserwatywnego działacza politycznego, pisarza, wydawcy i publicysty Rebel News (chętnie określanego przez lewackie media mianem skrajnie prawicowego), ideologia budowana wokół spotkań Światowego Forum Ekonomicznego ma wspomóc elity w kreowaniu mechanizmów zarządzania „jednym światem”, zaś samo WEF tak naprawdę nie poszukuje dobrych rozwiązań dla gospodarki bo jest w dużej mierze organizacją ideologiczną.

WEF nie jest również organizacją pozarządową, ani o charakterze non-profit, a jako podmiot niepubliczny nie podlega żadnej kontroli. Jest to po prostu prywatna firma lobbingowa nastawiona na takie organizowanie życia publicznego, w tym politycznego, gospodarczego i społecznego w poszczególnych krajach, by warunki w nich stworzone sprzyjały wyłącznie interesom najbogatszych elit – koncernów oraz rodzin miliarderów.

Kapitalizm interesariuszy

Na spotkaniach WEF chętnie mówi się o „kapitalizmie interesariuszy”, który ma rozciągać się na sferę publiczną. Co jednak Klaus Szwab oraz inni przywołujący to hasło naprawdę przez to rozumieją? Czy nie istnieją już przepisy umożliwiające akcjonariuszom podejmowanie decyzji w spółkach? Czy suwerennie przeprowadzane wybory nie są ostoją demokracji świata zachodniego?

– Ten, kto mówi o „kapitalizmie interesariuszy” lub „demokracji interesariuszy” ma na myśli co innego. Chodzi mu tak naprawdę o grupy osób podejmujące decyzje poza plecami akcjonariuszy firm czy władz politycznych – uważa wydawca Rebel News.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Paraliż w koreańskiej służbie zdrowia. Wypowiedzenia złożyła połowa młodych lekarzy

Przez Koreę Południową przechodzą potężne strajki lekarzy, którzy protestują przeciwko planom zwiększenia ich liczby w systemie. Prawie 6500 lekarzy złożyło rezygnację ze stanowisk.
2 MIN CZYTANIA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trudeau przekroczył uprawienia pacyfikując „Konwój Wolności”!

Po dwóch latach batalii sądowej Kanadyjski Sąd Federalny orzekł, że rząd premiera Kanady przekroczył prawo korzystając ze specjalnych uprawnień i szykanując kierowców protestujących m.in. przeciwko przymusowi szczepień na COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Coraz więcej niewypłacalnych firm i branż

W 2023 r. niemal wszystkie branże i sektory polskiej gospodarki zanotowały wzrost niewypłacalności. Niepokojące jest zwłaszcza to, że w tym roku nie będzie lepiej.
4 MIN CZYTANIA

Sklepy stają się siedliskiem przestępczości?

Rośnie liczba przypadków kradzieży, a nawet rozbojów w placówkach handlowych. Czy jednak na pewno – jak twierdzą eksperci – dzieje się tak z powodu biedy?
5 MIN CZYTANIA