fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatO co chodzi Światowemu Forum Ekonomicznemu?

O co chodzi Światowemu Forum Ekonomicznemu?

Klaus Schwab, który przewodniczy zgromadzeniu WEF (Światowe Forum Ekonomiczne) oraz jego akolici z grona miliarderów spotykający się w Davos, nie ustają w staraniach zastąpienia własności prywatnej i suwerenności państw globalistycznym socjalizmem.

To, co się dzieje nie tylko na tegorocznym, ale wszystkich ostatnich WEF podsumował dobrze Rebel News, kanadyjski konserwatywny portal. Światowe Forum w Davos odbywało się w tym roku pod znamiennym hasłem „odbudować zaufanie”. Chociaż organizatorzy przekonywali, że chodzi o „zaufania co do przyszłości, w ramach społeczeństw oraz pomiędzy narodami”, śmiało można zadać pytanie kto i do kogo mógłby tak naprawdę odbudowywać to zaufanie?

Czy tego zaufania najbardziej nie potrzebują dziś światowe elity finansowe, tak ewidentnie zblatowane we wspólnocie interesów z wieloma rządami zachodnich krajów?

WEF platformą lobbingową?

Zdaniem Ezry Levanta, kanadyjskiego konserwatywnego działacza politycznego, pisarza, wydawcy i publicysty Rebel News (chętnie określanego przez lewackie media mianem skrajnie prawicowego), ideologia budowana wokół spotkań Światowego Forum Ekonomicznego ma wspomóc elity w kreowaniu mechanizmów zarządzania „jednym światem”, zaś samo WEF tak naprawdę nie poszukuje dobrych rozwiązań dla gospodarki bo jest w dużej mierze organizacją ideologiczną.

WEF nie jest również organizacją pozarządową, ani o charakterze non-profit, a jako podmiot niepubliczny nie podlega żadnej kontroli. Jest to po prostu prywatna firma lobbingowa nastawiona na takie organizowanie życia publicznego, w tym politycznego, gospodarczego i społecznego w poszczególnych krajach, by warunki w nich stworzone sprzyjały wyłącznie interesom najbogatszych elit – koncernów oraz rodzin miliarderów.

Kapitalizm interesariuszy

Na spotkaniach WEF chętnie mówi się o „kapitalizmie interesariuszy”, który ma rozciągać się na sferę publiczną. Co jednak Klaus Szwab oraz inni przywołujący to hasło naprawdę przez to rozumieją? Czy nie istnieją już przepisy umożliwiające akcjonariuszom podejmowanie decyzji w spółkach? Czy suwerennie przeprowadzane wybory nie są ostoją demokracji świata zachodniego?

– Ten, kto mówi o „kapitalizmie interesariuszy” lub „demokracji interesariuszy” ma na myśli co innego. Chodzi mu tak naprawdę o grupy osób podejmujące decyzje poza plecami akcjonariuszy firm czy władz politycznych – uważa wydawca Rebel News.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA