fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesO prawdziwej sytuacji gospodarki mówi samozatrudnienie

O prawdziwej sytuacji gospodarki mówi samozatrudnienie

Trudno zrozumieć, dlaczego nikt dotąd nie pochylił się mocniej nad kwestią tak zwanej mikroprzedsiębiorczości. Pomieszanie i utożsamianie jej z samozatrudnieniem tworzy zamglony obraz rynku pracy i gospodarki. Spróbujmy zorientować się, co się dzieje z „mikroprzedsiębiorcami”.

Mikrofirmami, według powszechnie uznanej definicji, są zarejestrowane działalności gospodarcze, w których zatrudnienie nie przekracza dziesięciu pracowników, a roczne obroty – dwóch milionów euro. Do wspólnego kotła statystyki wrzucane są tu chętnie także jednoosobowe działalności gospodarcze. Interpretatorom rzeczywistości gospodarczej pozwala to na wyciąganie pożądanych wniosków. Oczywiście – według własnych zapotrzebowań; a to że koniunktura w gospodarce załamała się, to znowu odwrotnie – że jest znakomita.

Znikają firmy usługowe

Co wiemy dziś o sytuacji mikrofirm? Pisaliśmy już o tym niedawno, że eksperci Ernst&Young w swoim najnowszym badaniu ujawnili grupę firm, które zdecydowanie źle oceniają swoją obecną sytuację. Są to właśnie mikroprzedsiębiorstwa. Na marną sytuację, w której się znalazły, wskazywało ponad 51 procent najmniejszych firm. Spadek przychodów o co najmniej jedną czwartą w ciągu ostatniego roku, zasygnalizowało 65 procent mikrofirm. Wiemy, że najgorzej działo się w usługach oraz turystyce i w tych sektorach gospodarki, które są z nimi powiązane. Na przykład aż 95 procent przedstawicieli hoteli i gastronomii oceniło sytuację swojej firmy jako złą.

A statystycznie bez zmian

Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) koronawirus silnie uderzył także w samodzielnie prowadzone aktywności. W formule jednoosobowego biznesu działało w zeszłym roku 263,6 tys. osób – prawie 14 procent mniej niż w 2019 roku. Z kolei GUS podał, że w styczniu br. z rejestru REGON ubyło 23,8 tys. działalności gospodarczych – o 38,3 procent więcej niż w grudniu ubiegłego roku.

Od 31 stycznia do 31 grudnia 2020 roku co miesiąc wyrejestrowywało się średnio ponad 11 tys. firm. Wszystkich przedsiębiorstw, nie tylko mikro. W ten sposób przez cały zeszły rok ubyło 139 442 podmiotów. Mniej więcej tyle, ile powstało nowych.

Przybyło jednak zawieszeń działalności gospodarczej. Podczas, gdy w styczniu 2020 roku było ich 467 198, to na koniec grudnia – 510 302. Co istotne, około 73 procent zawieszonych firm tworzyły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Odkłamać rzeczywistość

Jeżeli komuś udałoby się kiedyś wszystko policzyć i odpowiedzieć na pytanie, jaką część pośród nowo zarejestrowanych, zawieszonych oraz zlikwidowanych mikrofirm stanowią osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale świadczące usługi faktycznie jak pracownicy najemni, pozwoliłoby to w pełni zorientować się w kwestii stanu polskiej gospodarki.

 

 

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA