fbpx
piątek, 20 września, 2024
Strona głównaFelietonObłęd i śmierć na kwarantannie

Obłęd i śmierć na kwarantannie

Koronawirusowy kryzys ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie – alarmują lekarze. Przedłużająca się izolacja i ograniczenia mogą skutkować zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi, a nieraz nawet przedwczesną śmiercią. Zagrożeni są nawet młodzi ludzie; ci, którzy stracili zatrudnienie, ale i ci zamknięci w domowych „obozach pracy”.

Nie mów, że jesteś odporny psychicznie. Że wszystko zniesiesz! Gdy silny stres trwa zbyt długo, psychika traci zdolności adaptacyjne. Po prostu wysiada.
Poczucie odosobnienia jest równie szkodliwe jak rak – tak obrazowo mówią o sytuacji, w której wszyscy się teraz znaleźliśmy, psycholodzy kliniczni z Uniwersytetu Alabama. Na końcu kwarantanny jest śmierć. Bynajmniej nie z powodu koronawirusa.

– Śmiertelność rośnie w takim samym stopniu, co otyłość czy wypalanie piętnastu papierosów codziennie – twierdzi Julianne Holt-Lunstad z Uniwersytetu Brighama Younga po przestudiowaniu 70 różnych analiz naukowych z całego świata. Nie ma wątpliwości: ryzyko jest duże i rosnące. Tym większe, im dłużej trwa ta nienormalna sytuacja. Nicole Valtorty z Uniwersytetu Newcastle ocenia, że prawdopodobieństwo ataku serca u izolowanych z powodu tzw. pandemii ludzi rośnie o 29 procent. Zagrożenie udarem – aż o 32 procent.

Trudny czas dzieci i młodzieży

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka jeszcze podczas pierwszego zamknięcia szkół wynika, że dla 75 procent młodych największym problemem jest brak kontaktu z rówieśnikami. Wygaszenie relacji społecznych, izolacja, brak ruchu i „usypiająca” szkoła internetowa powoli, ale systematycznie dewastują psychikę dzieci i młodzieży. Tymczasem nawiązywanie i podtrzymywanie bezpośrednich relacji społecznych jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju młodzieży między 10. a 20. rokiem życia. Jeśli tego nie ma, niech cię nie dziwi anoreksja u 13-to czy 15-latki! Depresja, myśli samobójcze, czy nawet coraz częstsze targnięcia się na życie.
O tym można wyczerpująco przeczytać w niedawno opublikowanym raporcie Rozmawiaj z klasą, przygotowanym przez Fundację Szkoła z Klasą. Z kolei badania prowadzone przez psychologów i studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej pokazują coś przerażającego: już 44 procent polskich nastolatków wykazuje objawy depresji. Najgorzej mają ci, którzy leczeni byli z powodu zaburzeń psychicznych jeszcze przed pandemią. Obecna sytuacja tylko pogłębia ich problemy.

Praca w domowej klatce

Gdy pracujesz tylko w domu, to bardzo dużo pracujesz. O to przecież dobija się twoja prezeska czy prezes, a czasem tylko twoja ambicja. Z czasem spostrzeżesz, że żyjesz już jak w złym śnie. W śnie, w którym zacierają się granice pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, realnym a nierealnym. Umysł broni się coraz większym zmęczeniem i wyłączaniem aktywności. Najnowsze badania Microsoft alarmują o przyspieszającym wypaleniu zawodowym.

Jeśli jesteś menadżerem czy właścicielem firmy, postaraj się zrozumieć pracownika. Jak najczęściej rozmawiaj z oddelegowanym do zdalnej pracy zespołem. Nie bądź wrednym szefem. Podziękuj, gdy coś się uda. Wyślij pracownikom drobny prezent na urodziny, imieniny czy święta. Myśl o ludziach!

Koniecznie zachować aktywność

– Sytuacja epidemiczna oraz związane z nią zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. Powinniśmy zadbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne – przekonuje dr n. med., lekarz psychiatra Jan Brykalski w komentarzu zamieszczonym na stronie internetowej Kliniki Allenort.

Co możesz zrobić? Utrzymywać regularną aktywność fizyczną. Uprawiać sport, niekoniecznie fitness w klubie czy „siłkę”. Jeśli w to wierzysz i masz samozaparcie, do dyspozycji jest joga, są medytacje, ćwiczenia oddechowe oraz Tai Chi. Dla leniwszych – kąpiele i aromaterapia. Możesz stosować także tzw. strategie wsparcia społecznego. To nic innego jak rozmowy z bliskimi: rodzicem, partnerem czy własnymi dziećmi, ale także „spotkania” z ulubionymi autorami i bohaterami książkowymi i filmowymi.
Nad słabnącymi na narodowej kwarantannie pochylił się nawet ktoś z rządu opracowując „10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii” (LINK).

Jednak od łagodzenia skutków o wiele lepsza byłaby likwidacja ich przyczyny.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA