fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaBiznesObowiązkowe raportowanie ESG to nowy cios wymierzony zwłaszcza w mniejszych przedsiębiorców

Obowiązkowe raportowanie ESG to nowy cios wymierzony zwłaszcza w mniejszych przedsiębiorców

Przed rosnącą presją na przestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju, CSR i ESG duże firmy chronią się tzw. greenwashingiem. Mniejsi przedsiębiorcy wiedzą, że zadekretowane ESG zwiększy tylko ich obciążenia finansowe, a klimatu i tak nie uratuje.

Raporty niefinansowe ESG (czyli environmental, social, governance) podobno kompleksowo ujmują działalność firm. Mają mieć też dobry wpływ na banki oraz inwestorów, którzy podobno chętniej wykładają pieniądze z przeznaczeniem na rozwój takich „ekoprzedsiębiorstw”. Niektórzy chcieliby jednak, żeby działanie w obszarach ESG, z pewnego modnego trendu zamieniło się już teraz w nowy obowiązek.

– Przez dekady istotnym aspektem koncepcji CSR była dobrowolność podejmowanych działań. W ostatnich latach doszło do zmiany w postrzeganiu kwestii odpowiedzialności biznesu – powiedziała portalowi Teraz Środowisko Joanna Pietrzyk, menedżerka projektów FOR.

Obowiązkowe dla MŚP od 2026 roku

ESG nie jest tylko modą czy intelektualną zabawą. Obowiązek raportowania zgodności działań firmy z tymi zasadami narzuciła Unia Europejska. Szczęśliwie obowiązek ten nie został nałożony z dnia na dzień i początkowo ma dotyczyć tylko dużych przedsiębiorstw.

Obecnie raporty niefinansowe zdarza się przygotowywać tzw. jednostkom interesu publicznego. Od 2024 roku, czyli dosłownie za moment, nie uciekną od tego firmy duże oraz spółki notowane na giełdzie. Z kolei od 2026 roku do raportowania w duchu ESG będą zmuszeni przedsiębiorcy MŚP notowani na giełdzie oraz innych rynkach publicznych.

Fanatycy ESG wzywają, by nie bagatelizować zmian, jakie niesie ze sobą unijna dyrektywa CSRD i sporządzane właśnie przez EFRAG wytyczne do raportowania, tzw. ESRS. To wszystko są rzeczy powiązane z ESG. Czyli (w uproszczeniu) z oczekiwaniem, że firmy będą rozwijać się w taki sposób, by oddziaływać w sposób zrównoważony na środowisko naturalne, nie zostawiając śladu węglowego, który – jak wiadomo – zmienia klimat na ziemi. Przede wszystkim chodzi jednak o właściwe raportowanie. O gromadzenie w firmach danych, potem o ich weryfikację, a następnie sprawozdawanie, jak jest dobrze.

Niekiedy sami zwolennicy tych „innowacji środowiskowych” łapią się jednak na tym, że zapisane w strategiach CSR i ESG cele są zgoła nieoczywiste. By nie powiedzieć, że są mętne, a na dodatek opisane skomplikowanym żargonem.

Potrzeba rzetelnej debaty, także ekonomistów

Zdaniem ekspertów WEI, dyrektywa CSRD wprowadzająca powszechny obowiązek raportowania ESG jest „ważnym zagadnieniem wymagającym rzetelnej analizy i debaty ekonomicznej – czego brakuje w Polsce. Natomiast dominują opinie osób czy podmiotów, które zarabiają bądź chcą zarabiać na tych regulacyjnych obciążeniach. Z tego powodu – jak również dominującej w mediach narracji – dyskusja jest bardzo jednostronna”.

– Byłoby nieocenione, gdybyśmy o ESG dyskutowali w kategoriach szans i sprostania nadchodzącym i nieuniknionym wyzwaniom, zamiast straszyć nadmiernymi regulacjami i niepotrzebnymi obciążeniami – uważa Karolina Opielewicz, członkini zarządu KIG w wypowiedzi dla portalu Teraz Środowisko.

Radosna orkiestra dowolnego przekazu

W opinii ekspertów WEI, którą możemy znaleźć w najnowszym raporcie pt. „Ekonomiści przekłuwają bańkę ESG. Regulacje wymagają większej refleksji”, obecnie „ESG może znaczyć cokolwiek, w zależności od tego, kto o tym mówi, do kogo i w jakim celu. Taka elastyczność i niejednoznaczność ESG jest świetną cechą z punktu widzenia marketingu, gdyż ułatwia prowadzenie narracji typu „cherry picking” – a więc dobieranie możliwie korzystnie brzmiących argumentów w zależności od kontekstu i odbiorcy. Dzięki temu każda firma, czy też reprezentujący ją menedżer, może dołączyć do tej radosnej orkiestry, wygłaszając swój entuzjastyczny przekaz na jednej z licznych konferencji biznesowych”.

Jaki jest efekt odgórnie dekretowanego podejścia do „bycia zgodnym” z zasadami zrównoważonego rozwoju, CSR-em i ESG? Eksperci WEI tak go widzą: „Agenda ESG bywa przedstawiana jako konieczne rozwiązanie problemów środowiskowych i społecznych, z którymi nie radzą sobie instytucje państwowe poprzez tradycyjne instrumenty – jak regulacje czy bodźce fiskalne. Z pewnością nie należy lekceważyć takich problemów, jak zmiany klimatu, zanieczyszczenia gleb czy wód, czy też szeregu problemów społecznych, które przekładają się na mniejszą satysfakcję i jakość życia. Z drugiej strony, dominująca w mediach i social mediach katastroficzna narracja w połączeniu z nieustanną krytyką gospodarki rynkowej zwiększa ryzyko wprowadzania nieefektywnych rozwiązań wobec istniejących problemów. To zadanie dla ekonomistów, by dokonywać oceny kosztów i korzyści różnych dostępnych rozwiązań”.

Raport WEI o ESG jest do pobrania: link

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA

Nowe programy wsparcia dla firm sektora MŚP

Dostępne są już pieniądze na modernizację mikro, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw w kierunku bycia bardziej eko, a także dla dobrze rokujących na rynku start-upów.
3 MIN CZYTANIA