fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiOd wtorku 15 lutego startuje rozliczenie PIT za rok 2021. Jak to...

Od wtorku 15 lutego startuje rozliczenie PIT za rok 2021. Jak to zrobić?

Resor finansów liczy, że z elektronicznej możliwości rozliczenia się poprzez e-PIT skorzysta w tym roku jeszcze więcej osób niż poprzednio. Od wtorku można się będzie już rozliczać.

– Polacy już od czterech lat mają ułatwione zadanie, bo w usłudze twój e-pit mają gotowe zeznania podatkowe. Uruchomiona cztery lata temu e-usługa to jeden z pierwszych cyfrowych projektów Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej – przypomniała Magdalena  Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

– Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych usług polskiej administracji w tym oczywiście administracji skarbowej, bo to jest nasza usługa (…) i z roku na rok cieszy się ona coraz większą popularnością i bije rekordy. Oczywiście w tym roku liczymy na kolejny taki rekord – dodała.

Czytaj także: Komu potrzebny jest PIT?

Z danych KAS wynika, że w roku 2019 złożono około 16 mln elektronicznych deklaracji PIT, w tym około 7 mln za pomocą e-PIT. Rok później było to odpowiednio 18,3 mln i około 9 mln, a w roku 2021 było to odpowiednio ok. 19,6 mln i ok. 10 mln.

Szefowa KAS przypomniała, że twój e-PIT jest skierowany do osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37, PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT 36 z wyłączeniem dochodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Wszyscy, którzy złożą PIT przez usługę twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie gwarantowanym prawnie z trzech miesięcy do 45 dni.

Rzeczkowska powiedziała, że nawet jeśli podatnik nie złożył zeznania, to 2 maja bieżącego roku Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 i PIT 38, które przygotowała na podstawie posiadanych danych, dzięki czemu zeznanie roczne będzie zawsze złożone w terminie.

w zeznaniu przygotowanym przez KAS uwzględnione są między innymi dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci, zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia, a także numer KRS organizacji pożytku publicznego o ile zostało to wskazane w ubiegłym roku

Do e-urzędu skarbowego można się zalogować przez profil zaufamy, e-dowód, bankowość elektroniczną lub przez aplikację mObywatel albo wykorzystując nr PESEL lub NIP i dane podatkowe z dokumentów PIT.

Jak korzystać z usługi Twój e-PIT?

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl.

Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel, umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT i innych usług udostępnianych w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Dodatkowo do samej usługi będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 r.
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 r.

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2020 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

Ulgi i 1 proc. OPP

Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Po raz pierwszy mogą rozliczyć się wspólnie małżonkowie, którzy w 2021 r. prowadzili działalność gospodarczą na ryczałcie lub podatku liniowym, ale nie osiągnęli przychodów, nie ponieśli kosztów i nie mieli odliczeń z tego tytułu.

Płatność i zwrot podatku

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online.

W przypadku, gdy zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy w terminie miesiąca od dnia upływu terminu płatności tego podatku, wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty.

Z kolei zwrot nadpłaty podatku potrwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

E-Urząd Skarbowy

Na początku zeszłego roku wystartował internetowy e-Urząd Skarbowy (e-US) na podatki.gov.pl. Usługi udostępniane w serwisie są dostosowywane do potrzeb różnych grup użytkowników tak, aby maksymalnie ułatwić im rozliczenia podatkowe i załatwianie spraw w KAS. Korzystanie z e-US to oszczędność czasu, bezpieczeństwo, wygodne płatności i łatwy dostęp do informacji. Projekt jest budowany etapami do września 2022 r. e-Urząd Skarbowy jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa.

e-US jest chętnie wykorzystywany przez klientów, a jego popularność stale rośnie. Zalogowano się do niego ok. 52,9 mln razy. Złożono ponad 73,8 tys. pism ogólnych, a ZAW-NR ponad 18,2 tys. razy. Dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w e-US dostępne jest również zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3. Dotychczas z tego rozwiązania skorzystano ponad 64,7 tys. razy. Ponadto w e-US klienci KAS mają dostęp m.in. do wykazu mandatów karnych – z tej możliwości skorzystali już ok. 2,3 mln razy. Mogą również realizować płatności online do organów podatkowych i zobaczyć historię wpłat.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA