Resor finansów liczy, że z elektronicznej możliwości rozliczenia się poprzez e-PIT skorzysta w tym roku jeszcze więcej osób niż poprzednio. Od wtorku można się będzie już rozliczać.

PAP/Darek Delmanowicz

– Polacy już od czterech lat mają ułatwione zadanie, bo w usłudze twój e-pit mają gotowe zeznania podatkowe. Uruchomiona cztery lata temu e-usługa to jeden z pierwszych cyfrowych projektów Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej – przypomniała Magdalena  Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

– Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych usług polskiej administracji w tym oczywiście administracji skarbowej, bo to jest nasza usługa (…) i z roku na rok cieszy się ona coraz większą popularnością i bije rekordy. Oczywiście w tym roku liczymy na kolejny taki rekord – dodała.

Czytaj także: Komu potrzebny jest PIT?

Z danych KAS wynika, że w roku 2019 złożono około 16 mln elektronicznych deklaracji PIT, w tym około 7 mln za pomocą e-PIT. Rok później było to odpowiednio 18,3 mln i około 9 mln, a w roku 2021 było to odpowiednio ok. 19,6 mln i ok. 10 mln.

Szefowa KAS przypomniała, że twój e-PIT jest skierowany do osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37, PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT 36 z wyłączeniem dochodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Wszyscy, którzy złożą PIT przez usługę twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie gwarantowanym prawnie z trzech miesięcy do 45 dni.

Rzeczkowska powiedziała, że nawet jeśli podatnik nie złożył zeznania, to 2 maja bieżącego roku Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 i PIT 38, które przygotowała na podstawie posiadanych danych, dzięki czemu zeznanie roczne będzie zawsze złożone w terminie.

w zeznaniu przygotowanym przez KAS uwzględnione są między innymi dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci, zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia, a także numer KRS organizacji pożytku publicznego o ile zostało to wskazane w ubiegłym roku

Do e-urzędu skarbowego można się zalogować przez profil zaufamy, e-dowód, bankowość elektroniczną lub przez aplikację mObywatel albo wykorzystując nr PESEL lub NIP i dane podatkowe z dokumentów PIT.

Jak korzystać z usługi Twój e-PIT?

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl.

Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel, umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT i innych usług udostępnianych w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Dodatkowo do samej usługi będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 r.
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 r.

Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2020 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.

Ulgi i 1 proc. OPP

Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Po raz pierwszy mogą rozliczyć się wspólnie małżonkowie, którzy w 2021 r. prowadzili działalność gospodarczą na ryczałcie lub podatku liniowym, ale nie osiągnęli przychodów, nie ponieśli kosztów i nie mieli odliczeń z tego tytułu.

Płatność i zwrot podatku

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online.

W przypadku, gdy zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy w terminie miesiąca od dnia upływu terminu płatności tego podatku, wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty.

Z kolei zwrot nadpłaty podatku potrwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

E-Urząd Skarbowy

Na początku zeszłego roku wystartował internetowy e-Urząd Skarbowy (e-US) na podatki.gov.pl. Usługi udostępniane w serwisie są dostosowywane do potrzeb różnych grup użytkowników tak, aby maksymalnie ułatwić im rozliczenia podatkowe i załatwianie spraw w KAS. Korzystanie z e-US to oszczędność czasu, bezpieczeństwo, wygodne płatności i łatwy dostęp do informacji. Projekt jest budowany etapami do września 2022 r. e-Urząd Skarbowy jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa.

e-US jest chętnie wykorzystywany przez klientów, a jego popularność stale rośnie. Zalogowano się do niego ok. 52,9 mln razy. Złożono ponad 73,8 tys. pism ogólnych, a ZAW-NR ponad 18,2 tys. razy. Dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w e-US dostępne jest również zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3. Dotychczas z tego rozwiązania skorzystano ponad 64,7 tys. razy. Ponadto w e-US klienci KAS mają dostęp m.in. do wykazu mandatów karnych – z tej możliwości skorzystali już ok. 2,3 mln razy. Mogą również realizować płatności online do organów podatkowych i zobaczyć historię wpłat.

Poprzedni artykułCzy pary lepiej spłacają kredyty?
Następny artykułSzwajcarzy przeciwko dotowaniu lokalnych mediów