fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaBiznesOlbrzymi sukces polskich jabłek za oceanem

Olbrzymi sukces polskich jabłek za oceanem

W ciągu ostatnich kilku lat eksport polskich jabłek do Kolumbii wzrósł kilkudziesięciokrotnie. To nie tylko zasługa jakości owoców z Polski, ale też efekt zniesienia ograniczeń handlowych w tym zakresie.

W 2023 r. Polska wyeksportowała do Kolumbii prawie 5 tys. ton jabłek – wynika z wyliczeń Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. To prawie 30 razy więcej niż w 2021 r., gdy wolumen eksportu jabłek do Kolumbii wyniósł 169 ton.

Ubiegłoroczny wynik jest też o ponad dwa razy lepszy niż w 2022 r., gdy wyeksportowaliśmy do Kolumbii przeszło 2200 ton jabłek. Wraz ze wzrostem wolumenu w górę poszły też naturalnie wyniki finansowe, bo w styczniu 2022 r. wartość importu jabłek z Polski wynosiła 28 tys. dolarów, podczas gdy rok później było to 1,35 mln dolarów, a za cały 2023 r. będzie to prawie 5 mln dolarów.

Dynamiczny wzrost eksportu polskich jabłek to efekt działań Ambasady RP w Bogocie oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, dzięki którym od 2019 r. nie ma już formalnych barier dla eksportu tych owoców do Kolumbii. W październiku 2022 r. natomiast do Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Bogocie zgłosił się duży dystrybutor owoców działający w największych miastach Kolumbii, któremu zorganizowano spotkania z głównymi grupami sadowniczymi z regionu grójeckiego, co skutkowało podpisaniem trzech kontraktów eksportowych. Później wysokiej jakości owocami z Polski zainteresowali się importerzy z Chile.

Zarówno Chilijczycy, jak i wcześniej Kolumbijczycy byli pod wrażeniem innowacyjności i automatyzacji procesów sortowania, magazynowania oraz pakowania. Zainteresowanie importerów z Ameryki Łacińskiej było tak duże, że z ośmiu dużych kontenerów jabłek rocznie w 2021 roku przeszliśmy do aż kilkuset w 2023, a tendencja jest wciąż rosnąca. Popularność polskich owoców nie słabnie, zainteresowanie jest ogromne

– powiedział Tomasz Bajon, ekspert z Departamentu Eksportu PAIH.

Źródło: PAIH
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA