fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatOstry protest Hiszpanów. Rosnące ceny energii niszczą tamtejszą gospodarkę

Ostry protest Hiszpanów. Rosnące ceny energii niszczą tamtejszą gospodarkę

Premier Hiszpanii wzywa Unię Europejską do wypracowania wspólnych środków walki z kryzysem energetycznym tłumacząc, że drastyczny wzrost kosztów energii niszczy konkurencyjność hiszpańskich przedsiębiorstw.

Pedro Sanchez uważa, że w sprawie kryzysu energetycznego Bruksela działa opieszale, co ma negatywny wpływ na wyjście z postpandemicznego kryzysu. Z powodu gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej bank BBVA obniżył prognozę wzrostu dla hiszpańskiej gospodarki w 2021 roku o 1,3 pkt: z 6,5 proc. prognozowanych trzy miesiące temu do 5,2 proc. Oznacza to, że Hiszpania straci blisko 16,8 mld euro z powodu wzrostu kosztów energii.

Nic więc dziwnego, że Madryt dąży do wypracowania rozwiązania, dzięki któremu hiszpański rząd będzie mógł samodzielnie wpływać na ceny energii, to znaczy pomijając te obowiązujące w Unii. Jak donosi dziennik „El Pais”, propozycja Sancheza spotkała się ze sprzeciwem dziewięciu największych europejskich gospodarek (m.in. Niemiec, Austrii, Holandii, Irlandii i Finlandii), które wspólnie wyraziły swoją dezaprobatę wobec wszelkich działań mogących wejść w konflikt z dotychczasowymi regułami unijnego rynku gazu i energii elektrycznej.

Tymczasem ceny energii elektrycznej w Hiszpanii wciąż rosną, osiągając w tym tygodniu wartość 215 euro za 1 MWh, co – jak  podaje z kolei dziennik „El Mundo” – w ostatnich tygodniach spowodowało, że kilka z najważniejszych firm przemysłowych w Hiszpanii ogłosiło przerwy w pracy, a nawet zagroziło przeniesieniem produkcji do krajów, gdzie jest ona bardziej opłacalna. Innymi słowy, już teraz w obliczu kryzysu energetycznego na Półwyspie Iberyjskim zagrożonych jest około 20 tys. miejsc pracy!

– Hiszpański przemysł energochłonny: metalurgia, hutnictwo żelaza i stali, cementu, chemikaliów, czy ceramiki zawsze ponosił dość wysokie koszty w porównaniu na przykład z Francją czy Niemcami, co zdecydowanie zmniejsza konkurencyjność wytwarzanych przez nas produktów. Ale teraz znajdujemy się  „w oku cyklonu”. I tak złą sytuację pogarsza konieczność uiszczania coraz większych opłat za prawo do emisji CO2 – twierdzi na łamach „El Mundo” Andres Barcelo, dyrektor generalny Stowarzyszenia Producentów Stali w Hiszpanii (Unesid).

Coraz więcej osób na Półwyspie Iberyjskim zaczyna zadawać sobie pytanie, czy ta pseudo-eko-polityka Unii Europejskiej sprawi, że niebawem w Hiszpanii (a potem w innych krajach na Starym Kontynencie) zapanują iście egipskie ciemności…

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA