fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatOstry protest Hiszpanów. Rosnące ceny energii niszczą tamtejszą gospodarkę

Ostry protest Hiszpanów. Rosnące ceny energii niszczą tamtejszą gospodarkę

Premier Hiszpanii wzywa Unię Europejską do wypracowania wspólnych środków walki z kryzysem energetycznym tłumacząc, że drastyczny wzrost kosztów energii niszczy konkurencyjność hiszpańskich przedsiębiorstw.

Pedro Sanchez uważa, że w sprawie kryzysu energetycznego Bruksela działa opieszale, co ma negatywny wpływ na wyjście z postpandemicznego kryzysu. Z powodu gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej bank BBVA obniżył prognozę wzrostu dla hiszpańskiej gospodarki w 2021 roku o 1,3 pkt: z 6,5 proc. prognozowanych trzy miesiące temu do 5,2 proc. Oznacza to, że Hiszpania straci blisko 16,8 mld euro z powodu wzrostu kosztów energii.

Nic więc dziwnego, że Madryt dąży do wypracowania rozwiązania, dzięki któremu hiszpański rząd będzie mógł samodzielnie wpływać na ceny energii, to znaczy pomijając te obowiązujące w Unii. Jak donosi dziennik „El Pais”, propozycja Sancheza spotkała się ze sprzeciwem dziewięciu największych europejskich gospodarek (m.in. Niemiec, Austrii, Holandii, Irlandii i Finlandii), które wspólnie wyraziły swoją dezaprobatę wobec wszelkich działań mogących wejść w konflikt z dotychczasowymi regułami unijnego rynku gazu i energii elektrycznej.

Tymczasem ceny energii elektrycznej w Hiszpanii wciąż rosną, osiągając w tym tygodniu wartość 215 euro za 1 MWh, co – jak  podaje z kolei dziennik „El Mundo” – w ostatnich tygodniach spowodowało, że kilka z najważniejszych firm przemysłowych w Hiszpanii ogłosiło przerwy w pracy, a nawet zagroziło przeniesieniem produkcji do krajów, gdzie jest ona bardziej opłacalna. Innymi słowy, już teraz w obliczu kryzysu energetycznego na Półwyspie Iberyjskim zagrożonych jest około 20 tys. miejsc pracy!

– Hiszpański przemysł energochłonny: metalurgia, hutnictwo żelaza i stali, cementu, chemikaliów, czy ceramiki zawsze ponosił dość wysokie koszty w porównaniu na przykład z Francją czy Niemcami, co zdecydowanie zmniejsza konkurencyjność wytwarzanych przez nas produktów. Ale teraz znajdujemy się  „w oku cyklonu”. I tak złą sytuację pogarsza konieczność uiszczania coraz większych opłat za prawo do emisji CO2 – twierdzi na łamach „El Mundo” Andres Barcelo, dyrektor generalny Stowarzyszenia Producentów Stali w Hiszpanii (Unesid).

Coraz więcej osób na Półwyspie Iberyjskim zaczyna zadawać sobie pytanie, czy ta pseudo-eko-polityka Unii Europejskiej sprawi, że niebawem w Hiszpanii (a potem w innych krajach na Starym Kontynencie) zapanują iście egipskie ciemności…

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA