fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaFinanseOto najcenniejsi prezesi spółek z GPW

Oto najcenniejsi prezesi spółek z GPW

Michał Gajewski z Santander Bank Polska został uznany najcenniejszym prezesem wśród prywatnych firm w Polsce – wynika z zestawienia, które przytacza „Rzeczpospolita”.

Na 1,8 mld złotych został wyceniony Michał Gajewski z Santander Bank Polska, który tym samym został najcenniejszym prezesem prywatnych firm w Polsce notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w siódmej edycji rankingu SEC Newgate. Wśród państwowych firm na czele znalazł się Leszek Skiba z Pekao.

„Rzeczpospolita” wyjaśniła, że w zestawieniu brane są pod uwagę największe spółki giełdowe, a wartość menedżerów jest ustalana na podstawie kapitalizacji firmy, zmiany ceny akcji, wyniku EBITDA oraz kompetencji menedżerskich.

W sumie na GPW notowanych jest 413 spółek o łącznej wartości 1,4 bln złotych, a 754 mld zł przypada na 371 firm krajowych. W pierwszej dziesiątce spółek krajowych aż połowę stanowią firmy z sektora finansowego, czyli banki i ubezpieczyciele. Jednocześnie to menedżerowie z branży finansowej są wyceniani najwyżej i zajęli oni aż 44 proc. całego zestawienia SEC Newgate.

Na czele zestawienia znalazł się Michał Gajewski z Santander Bank Polska, który został prezesem tego banku kilka miesięcy po odejściu Mateusza Morawieckiego, który zrezygnował z kierowania bankiem obejmując posadę premiera. Próg miliarda złotych przekroczył jeszcze tylko Marek Piechocki ze spółki odzieżowej LPP, którego wartość wzrosła z ok. 0,8 mld zł do 1,3 mld zł.

Kolejne miejsca zajęli Brunon Bartkiewicz z ING, który rok temu był na pierwszym miejscu, a w tym roku jego wartość wyniosła prawie 811 mln zł. Za nim uplasował się natomiast Cezary Stypułkowski, który od wielu lat jest szefem mBanku, a ze spółką chce rozstać się w 2025 r. Ten menedżer jest wyceniany na prawie 780 mln zł. Pierwszą piątkę zamknął Adam Kiciński z CD Projektu (699 mln zł).

Jedyną kobietą wśród 30 najcenniejszych prezesów GPW jest Elżbieta Czetwertyńska z Banku Handlowego, którą wyceniono na ponad 546 mln zł.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA