Choć polski rynek pracy statystycznie wygląda bardzo dobrze, to ma też swoje problemy – wynika z analizy Konfederacji Lewiatan.

Według organizacji reprezentującej pracodawców dzisiaj w Polsce coraz bardziej odczuwalny jest deficyt pracowników – szczególnie wysoko wykwalifikowanych – oraz starzenie się społeczeństwa.

– Starzenie się społeczeństwa i brak pracowników, będą się nasilać stwarzając problemy firmom i gospodarce. Nasz rynek pracy rozwija się dzięki migrantom, przede wszystkim z Ukrainy. Ale mimo od lat formułowanych postulatów, system dostępu do rynku pracy pracowników z zagranicy jest wciąż ograniczony, pełen biurokracji i sprawia pracodawcom wiele trudności. Nie mamy nowoczesnych służb zatrudnienia oraz rozwiązań, które zachęcałyby do aktywności zawodowej osoby starsze, kobiety po urodzeniu dziecka. Poziom niewykorzystanych zasobów i niskie wskaźniki aktywności zawodowej będą stanowiły zagrożenie dla systemów zabezpieczenia społecznego w przyszłości – powiedział cytowany w komunikacie prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jako źródło problemów polskiego rynku pracy Konfederacja Lewiatan wskazuje system edukacji i brak instrumentów szerokiego wsparcia kształcenia ustawicznego, które w przyszłości mogą prowadzić do bezrobocia technologicznego spowodowanego przyspieszeniem procesów cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji. Rozwiązaniem mogłoby być przeznaczenie środków z Funduszu Pracy właśnie na cel aktywizacji zawodowej i wspieranie kształcenia ustawicznego. Zdaniem Lewiatana dzisiaj Fundusz Pracy jest po prostu źle wykorzystywany.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułObniżka VAT już kosztowała fortunę
Następny artykułRządowa kontrola cen jest niezgodna z prawem?