fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaFinansePandemia trwa, ale turystyka na wschodzie Polski jest wspierana

Pandemia trwa, ale turystyka na wschodzie Polski jest wspierana

153 mln zł udzielonego wsparcia i blisko 800 nowych turystycznych atrakcji w Polsce Wschodniej, to efekt udzielanych od pięciu już lat preferencyjnych pożyczek rządowych dla branży turystycznej w ramach programu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. Pieniędzmi na wsparcie przedsiębiorców zarządza Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ścisłej współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

– Pożyczki pomogły rozwinąć skrzydła już ponad ośmiuset lokalnym, często rodzinnym firmom. Powstały też zupełnie nowe turystyczne przedsięwzięcia – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Na jakich warunkach?

Na przedsięwzięcie turystyczne w Polsce Wschodniej można otrzymać nawet 500 tys. złotych. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą te pieniądze zainwestować w rozwój pensjonatu, restauracji, parku linowego, wypożyczalni kajaków i wielu innych turystycznych przedsięwzięć.

Pożyczka jest niskooprocentowana, z możliwością uzyskania 12-miesięcznej karencji w spłacie oraz ustalenia zmiennych rat. Okres spłaty wynosi siedem lat. Na dodatkowe preferencje, przede wszystkim w postaci niższego oprocentowania, mogą liczyć młode firmy, prowadzące działalność nie dłużej niż dwa lata oraz tzw. Miejsca Przyjazne Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo.

Jaki obszar wsparcia?

Dysponentem środków w ramach programu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka jest Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, ale skutecznie zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego. Z kolei dystrybuują je do beneficjentów instytucje finansujące. Pieniądze są przeznaczone dla przedsiębiorców sektora MŚP, prowadzących lub rozwijających działalność w branży turystycznej i okołoturystycznej w Polsce Wschodniej, a konkretnie w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim oraz podkarpackim.

Całkowity budżet programu wynosi ok. 200 mln zł. Ze wsparcia, przez ostatnie pięć lat,  skorzystało ponad 800 mikro-, małych i średnich firm z branży turystycznej i okołoturystycznej z Polski Wschodniej. Łącznie udzielono pożyczek na 153 mln zł. Pozyskane środki były przeznaczane nie tylko na rozwój działalności, ale także na utrzymanie płynności finansowej w czasie lockdownu.

Pożyczki będą udzielane do 2026 roku.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA