fbpx
sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaKrajPaństwowa Inspekcja Plany zdradziła plany na 2024 rok

Państwowa Inspekcja Plany zdradziła plany na 2024 rok

W 2024 roku Państwowa Inspekcja Pracy chce przeprowadzić kilkadziesiąt tysięcy kontroli, a inspekcjami zostaną objęte też nowe branże, jak na przykład fotowoltaika.

Aż 60 tys. kontroli chce w 2024 roku przeprowadzić Państwowa Inspekcja Pracy – zapowiedziano w „Programie działania PIP na rok 2024”. Dokument uwzględnia najnowsze zmiany przepisów, a przede wszystkim propozycje zgłoszone przez partnerów społecznych i instytucjonalnych.

Główna inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko wyjaśniła, że podstawą dla programu były zalecenia formułowane przez Radę Ochrony Pracy oraz komisje sejmowe, ale uwzględniono w nim też plany działania Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC) i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, a także założenia strategii Unii Europejskiej na rzecz bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

W 2024 r. planujemy przeprowadzić ogółem 60 tys. kontroli. W ramach zadań koordynowanych centralnie różnymi formami działań prewencyjno-promocyjnych zamierzamy objąć przynajmniej 35 tysięcy podmiotów: pracodawców i przedsiębiorców, pracowników, rolników indywidualnych, uczniów, studentów i innych odbiorców działań

– zdradził z kolei wiceszef inspekcji Jarosław Leśniewski.

W programie wskazano, że nowe działania kontrolne związane z technicznym bezpieczeństwem pracy są planowane w branżach związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE), ciepłowniami i elektrociepłowniami zasilanymi paliwami stałymi (węgiel, biomasa, paliwa RDF) oraz w sektorze zajmującym się magazynowaniem, sprzedażą i przetwórstwem złomu metali.

PIP wskazała, że w związku z nowelizacją ustawy o emeryturach pomostowych kontynuowane będą kontrole wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz kontrole ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA