fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesParadoks obniżki VAT

Paradoks obniżki VAT

Ekonomiści Credit Agricole ostrzegają, że tymczasowa obniżka VAT-u na żywność do zera ostatecznie doprowadzi do wyższych cen, niż gdyby obniżenia stawek podatku w ogóle nie było – dowiadujemy się z „Business Insider Polska”.

Analitycy banku tłumaczą, że dotychczas przejściowe obniżki stawek VAT stosowane były w celu pobudzenia popytu, a nie dla obniżenia inflacji. Taki zabieg zastosowano np. w Niemczech w 2020 r., kiedy firmy miały problem z niskim popytem. Dzisiaj sytuacja w Polsce jest natomiast zupełnie inna, bo popyt szybko rośnie, ale razem z nim w górę idą ceny, a także koszty.

„W tej sytuacji można naszym zdaniem oczekiwać odwrotnej reakcji firm niż wskazuje literatura: słabszego przeniesienia obniżki VAT na ceny, a później silniejszego podniesienia cen ze względu na jego podwyżkę do pierwotnego poziomu” – czytamy w raporcie Credit Agricole.

Sytuację pogarsza fakt, że podstawowe artykuły żywnościowe charakteryzują się relatywnie niskimi marżami. Do tego w Polsce istnieje duża koncentracja handlu detalicznego, co pozwoli dużym sieciom handlowym wykorzystywać swoją pozycję rynkową do zwiększania rentowności sprzedaży. Ponadto, w przypadku produktów żywnościowych, trudno porównać ceny tych samych artykułów między sklepami i nawet w przypadku zaistnienia różnic rzadko kiedy klient zrobi część zakupów w innym miejscu. Z tych powodów w Polsce może dojść do słabszego przeniesienia obniżki VAT na ceny żywności, a później silniejszego podniesienia cen ze względu na jego podwyżkę do pierwotnego poziomu.

Prognozy ekonomistów Credit Agricole mówią, że przejściowa obniżka VAT-u na żywność spowoduje obniżenie inflacji o 0,1 pkt proc. w 2022 r., aby w 2023 r. wzrosła ona o 0,6 pkt. proc. w 2023 r.

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA