fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPatodeweloperka odejdzie do lamusa?

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że Komisja Europejska zgodziła się, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które wyeliminuje tak zwaną patodeweloperkę. Szef resortu zapowiedział, że wkrótce podpisze nowe przepisy.

W całej sprawie chodzi konkretnie o zmianę rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W wyniku reformy zwiększona zostanie odległość budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad czterech kondygnacji od granicy działki, która teraz zamiast trzech metrów, będzie musiała wynosić co najmniej pięć metrów. Poza tym lokal użytkowy w nowo projektowanych budynkach powinien mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 mkw, chyba że znajduje się on na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej budynku i jest do niego bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku – wtedy będzie mógł być mniejszy.

To przełomowy moment. Wszystkie te patologiczne elementy, które się pojawiały, a które dotyczyły warunków technicznych, likwidujemy

– powiedział Waldemar Buda.

Inne zmiany zakładają wprowadzenie zmian w zakresie konstrukcji przegród balkonów i od teraz w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, w przypadku wykonania więcej niż jednego balkonu na jednej płycie balkonowej, należy zastosować przegrody o wysokości co najmniej 2,2 m i szerokości wynoszącej co najmniej szerokość balkonu, a w przypadku, gdy balkon ma szerokość równą lub większą niż 2 m – minimum 2 m. Przegrody będą też musiały być odpowiednio przyciemnione, aby dawać poczucie odizolowania od sąsiadów.

Poza tym budynki wielorodzinne będą musiały posiadać pomieszczenie gospodarcze o powierzchni min. 15 mkw. do przechowywania rowerów i wózków dziecięcych.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA