Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że Komisja Europejska zgodziła się, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które wyeliminuje tak zwaną patodeweloperkę. Szef resortu zapowiedział, że wkrótce podpisze nowe przepisy.
W całej sprawie chodzi konkretnie o zmianę rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W wyniku reformy zwiększona zostanie odległość budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad czterech kondygnacji od granicy działki, która teraz zamiast trzech metrów, będzie musiała wynosić co najmniej pięć metrów. Poza tym lokal użytkowy w nowo projektowanych budynkach powinien mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 mkw, chyba że znajduje się on na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej budynku i jest do niego bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku – wtedy będzie mógł być mniejszy.
To przełomowy moment. Wszystkie te patologiczne elementy, które się pojawiały, a które dotyczyły warunków technicznych, likwidujemy
– powiedział Waldemar Buda.
Inne zmiany zakładają wprowadzenie zmian w zakresie konstrukcji przegród balkonów i od teraz w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, w przypadku wykonania więcej niż jednego balkonu na jednej płycie balkonowej, należy zastosować przegrody o wysokości co najmniej 2,2 m i szerokości wynoszącej co najmniej szerokość balkonu, a w przypadku, gdy balkon ma szerokość równą lub większą niż 2 m – minimum 2 m. Przegrody będą też musiały być odpowiednio przyciemnione, aby dawać poczucie odizolowania od sąsiadów.
Poza tym budynki wielorodzinne będą musiały posiadać pomieszczenie gospodarcze o powierzchni min. 15 mkw. do przechowywania rowerów i wózków dziecięcych.