fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatPentagon: Chiny największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA

Pentagon: Chiny największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA

Chiny pozostają największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, pomimo wojny Rosji z Ukrainą. Pozostają też najważniejszym strategicznym konkurentem USA na nadchodzące dziesięciolecia, podczas gdy Rosja jedynie „znacznym” zagrożeniem.

Zagrożenie ze strony Pekinu zadecyduje o tym, jak będzie wyposażona armia amerykańska i jak będzie ukształtowana w przyszłości – czytamy w najnowszej strategii obrony USA opublikowanej przez Pentagon. Dokument mówi, że konflikt z Pekinem „nie jest ani nieunikniony, ani pożądany”. Opisuje także działania mające na celu zapobieżenie chińskiej „dominacji w kluczowych regionach”, co dotyczy działań tego kraju na Morzu Południowochińskim i jego zwiększonej presji na Tajwan. Strategia ostrzega, że „Chiny pracują nad podważeniem amerykańskich sojuszy w regionie Indo-Pacyfiku i wykorzystują swoją rosnącą armię do przymuszania i grożenia sąsiadom”.

Jednocześnie 80-stronicowy, jawny raport wskazuje, że Moskwa także stanowi poważne zagrożenie dla USA i ich sojuszników w zakresie broni jądrowej, operacji cybernetycznych i pocisków dalekiego zasięgu. I ostrzega, że „ponieważ Chiny i Rosja nadal rozwijają się jako partnerzy, stanowią teraz bardziej niebezpieczne wyzwania dla bezpieczeństwa i ochrony w kraju, nawet jeśli utrzymują się zagrożenia terrorystyczne”.

Chiny „są jedynym konkurentem, który ma zarówno zamiar przekształcenia porządku międzynarodowego, jak i coraz większą siłę, aby to zrobić” – powiedział amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin w Pentagonie. „W przeciwieństwie do Chin, Rosja nie może systemowo rzucać wyzwania Stanom Zjednoczonym na dłuższą metę. Ale rosyjska agresja stanowi bezpośrednie i ostre zagrożenie dla naszych interesów i wartości”.

Raport pokazuje, że Stany Zjednoczone po raz pierwszy mierzą się z dwoma głównymi konkurentami uzbrojonymi w broń nuklearną – Rosją i Chinami. Strategia, wraz z dwoma innymi raportami na temat obrony przeciwrakietowej i broni jądrowej, stanowi obszerny plan amerykańskiego planowania wojskowego na najbliższe cztery lata.

Poprzednia strategia, opublikowana w 2018 r. przez ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa, odzwierciedlała fundamentalną zmianę w amerykańskiej armii skoncentrowanej na zwalczaniu ekstremistów na taką, która musi przygotować się do wojny z głównym mocarstwem. Obecna jest jej rozwinięciem i zwiększa koncentrację na sojusznikach, jako kluczowym elemencie obrony USA, podkreślając szersze wysiłki administracji Bidena mające na celu naprawę relacji z krajami partnerskimi, które zostały nadwyrężone przez Trumpa.

W centrum nowego dokumentu znajduje się koncepcja „zintegrowanego odstraszania”, co oznacza, że ​​USA użyją szerokiej kombinacji siły militarnej, nacisków gospodarczych i dyplomatycznych oraz silnych sojuszy – w tym amerykańskiego arsenału nuklearnego – aby odwieść wroga od ataku.

Konkluzja dokumentu jest taka, że Chiny pozostają „najważniejszym strategicznym konkurentem na nadchodzące dziesięciolecia”, podczas gdy Rosja pozostaje „ostrym” zagrożeniem.

Nowy przegląd wzywa do zintensyfikowania badań i rozwoju w zakresie najnowocześniejszych technologii: hipersonicznej i cybernetycznej, sztucznej inteligencji i ukierunkowanej energii. Ale Ameryka stoi również w obliczu nowego środowiska, w którym zmienia się jej wieloletnie podejście do unikania wojny nuklearnej. Rosja wielokrotnie groziła użyciem na Ukrainie „taktycznej” broni nuklearnej o niższej wydajności. A niepowodzenia Rosji na Ukrainie mogą spowodować, że będzie bardziej polegać na swoich siłach nuklearnych.

Raport odnotowuje również szybki postęp Chin i Rosji w zakresie pocisków hipersonicznych, które są trudniejsze do wykrycia przez USA. Kraje te poprawiają również swoje zdolności do zestrzeliwania satelitów lub wyrzucania ich z orbity. Stany Zjednoczone przeciwdziałają tym zagrożeniom budując pierścień satelitów o niskiej orbicie, który ma przyspieszyć wykrywanie startów hipersonicznych, a także zbudować system gwarantujący, że w sytuacji, gdy jeden z amerykańskich satelitów zostanie zaatakowany, pozostała część pierścienia nadal będzie działała.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Elon Musk wspiera republikańskiego konkurenta Trumpa – Rona DeSantisa

Miliarder i właściciel Twittera Elon Musk staje się nowym królem konserwatywnych mediów zastępując w tej roli szefa imperium News Corp. Ruperta Murdocha – ocenia amerykański portal Axios.
2 MIN CZYTANIA