fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatPentagon: Chiny największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA

Pentagon: Chiny największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA

Chiny pozostają największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, pomimo wojny Rosji z Ukrainą. Pozostają też najważniejszym strategicznym konkurentem USA na nadchodzące dziesięciolecia, podczas gdy Rosja jedynie „znacznym” zagrożeniem.

Zagrożenie ze strony Pekinu zadecyduje o tym, jak będzie wyposażona armia amerykańska i jak będzie ukształtowana w przyszłości – czytamy w najnowszej strategii obrony USA opublikowanej przez Pentagon. Dokument mówi, że konflikt z Pekinem „nie jest ani nieunikniony, ani pożądany”. Opisuje także działania mające na celu zapobieżenie chińskiej „dominacji w kluczowych regionach”, co dotyczy działań tego kraju na Morzu Południowochińskim i jego zwiększonej presji na Tajwan. Strategia ostrzega, że „Chiny pracują nad podważeniem amerykańskich sojuszy w regionie Indo-Pacyfiku i wykorzystują swoją rosnącą armię do przymuszania i grożenia sąsiadom”.

Jednocześnie 80-stronicowy, jawny raport wskazuje, że Moskwa także stanowi poważne zagrożenie dla USA i ich sojuszników w zakresie broni jądrowej, operacji cybernetycznych i pocisków dalekiego zasięgu. I ostrzega, że „ponieważ Chiny i Rosja nadal rozwijają się jako partnerzy, stanowią teraz bardziej niebezpieczne wyzwania dla bezpieczeństwa i ochrony w kraju, nawet jeśli utrzymują się zagrożenia terrorystyczne”.

Chiny „są jedynym konkurentem, który ma zarówno zamiar przekształcenia porządku międzynarodowego, jak i coraz większą siłę, aby to zrobić” – powiedział amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin w Pentagonie. „W przeciwieństwie do Chin, Rosja nie może systemowo rzucać wyzwania Stanom Zjednoczonym na dłuższą metę. Ale rosyjska agresja stanowi bezpośrednie i ostre zagrożenie dla naszych interesów i wartości”.

Raport pokazuje, że Stany Zjednoczone po raz pierwszy mierzą się z dwoma głównymi konkurentami uzbrojonymi w broń nuklearną – Rosją i Chinami. Strategia, wraz z dwoma innymi raportami na temat obrony przeciwrakietowej i broni jądrowej, stanowi obszerny plan amerykańskiego planowania wojskowego na najbliższe cztery lata.

Poprzednia strategia, opublikowana w 2018 r. przez ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa, odzwierciedlała fundamentalną zmianę w amerykańskiej armii skoncentrowanej na zwalczaniu ekstremistów na taką, która musi przygotować się do wojny z głównym mocarstwem. Obecna jest jej rozwinięciem i zwiększa koncentrację na sojusznikach, jako kluczowym elemencie obrony USA, podkreślając szersze wysiłki administracji Bidena mające na celu naprawę relacji z krajami partnerskimi, które zostały nadwyrężone przez Trumpa.

W centrum nowego dokumentu znajduje się koncepcja „zintegrowanego odstraszania”, co oznacza, że ​​USA użyją szerokiej kombinacji siły militarnej, nacisków gospodarczych i dyplomatycznych oraz silnych sojuszy – w tym amerykańskiego arsenału nuklearnego – aby odwieść wroga od ataku.

Konkluzja dokumentu jest taka, że Chiny pozostają „najważniejszym strategicznym konkurentem na nadchodzące dziesięciolecia”, podczas gdy Rosja pozostaje „ostrym” zagrożeniem.

Nowy przegląd wzywa do zintensyfikowania badań i rozwoju w zakresie najnowocześniejszych technologii: hipersonicznej i cybernetycznej, sztucznej inteligencji i ukierunkowanej energii. Ale Ameryka stoi również w obliczu nowego środowiska, w którym zmienia się jej wieloletnie podejście do unikania wojny nuklearnej. Rosja wielokrotnie groziła użyciem na Ukrainie „taktycznej” broni nuklearnej o niższej wydajności. A niepowodzenia Rosji na Ukrainie mogą spowodować, że będzie bardziej polegać na swoich siłach nuklearnych.

Raport odnotowuje również szybki postęp Chin i Rosji w zakresie pocisków hipersonicznych, które są trudniejsze do wykrycia przez USA. Kraje te poprawiają również swoje zdolności do zestrzeliwania satelitów lub wyrzucania ich z orbity. Stany Zjednoczone przeciwdziałają tym zagrożeniom budując pierścień satelitów o niskiej orbicie, który ma przyspieszyć wykrywanie startów hipersonicznych, a także zbudować system gwarantujący, że w sytuacji, gdy jeden z amerykańskich satelitów zostanie zaatakowany, pozostała część pierścienia nadal będzie działała.

Associated Press/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA