fbpx
sobota, 14 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesPiekarze apelują do rządu

Piekarze apelują do rządu

Branża piekarnicza prosi rząd o interwencję i ostrzega przed brakami pieczywa – podaje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Jak się dowiadujemy, przedstawiciele branży piekarniczej zaapelowali do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o „wdrożenie rozwiązań, które pomogą ustabilizować sytuację” związaną z wysokimi cenami surowców potrzebnych do wypieku pieczywa. Brak reakcji może skutkować dalszymi podwyżkami cen chleba, a nawet brakami pieczywa.

Piekarze tłumaczą, że Ukraina razem z Rosją odpowiadają za ponad jedną czwartą światowego handlu pszenicą i blisko jedną trzecią globalnego handlu jęczmieniem. Ukraina dodatkowo jest potężnym eksporterem kukurydzy. Ze względu na to wojna za naszą wschodnią granicą bardzo uderza w sektor piekarniczy i już teraz piekarze za mąkę muszą płacić już o 30 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Ze względu na brak perspektyw zakończenia wojny, sytuacja prawdopodobnie będzie się pogarszać i powrót do cen pszenicy sprzed wojny może nastąpić najwcześniej w drugiej połowie 2024 r.

– Dlatego podjęliśmy działania skierowane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz innych decydentów z prośbą o rozpoczęcie dialogu i wdrożenie rozwiązań, które pomogą zapobiec fatalnej sytuacji dla naszej branży, która ostatecznie dotknie przede wszystkim społeczeństwo – powiedział cytowany w komunikacie Waldemar Topolski, Prezes Stowarzyszenia Producentów Pieczywa.

Wśród proponowanych przez branże pomysłów jest wprowadzenie ograniczenia dla wywozu surowców strategicznych włączając zboża, a także uruchomienie rezerw strategicznych oraz dopłaty do zboża dla rolników przy sprzedaży ziarna w Polsce. Podobne rozwiązania mają być już wdrożone w innych krajach, które też chcą chronić swoje rynki i konsumentów przed kolejnymi skokami cen pieczywa i jego niedoboru.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA