fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPieniądze dla firm – głównie na cyfryzację i innowacje

Pieniądze dla firm – głównie na cyfryzację i innowacje

W dobie wstrzymywania środków z Unii Europejskiej dla Polski warto uważnie śledzić pojawiające się okazje dofinansowania działalności rozwoju firmy. Promowana jest cyfryzacja oraz innowacyjność produktowa i technologiczna. Dostępne są też środki wspierające ekspansję przedsiębiorców na zagraniczne rynki.

Jeszcze do 29 czerwca br. firmy mogą zgłaszać się do konkursu zorganizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Izraelskie Centrum Badań i Rozwoju dla Przemysłu (Israel Innovation Authority). Ze środków konkursu sfinansować można projekty badawczo-rozwojowe mające na celu rozwijanie innowacyjnych produktów oraz rozwiązań technologicznych, które mogą znaleźć zastosowanie komercyjne.

Konkurs został zadedykowany mikro, małym i średniej wielkości firmom. Przedsiębiorca samodzielnie starający się o pieniądze może liczyć na 500 tys. zł dofinansowania, natomiast razem z inną firmą (czy firmami) – nawet na milion złotych. Z jednym zastrzeżeniem: dofinansowanie przyznane pojedynczemu podmiotowi wchodzącemu w wkład wnioskodawcy nie może przekroczyć 500 tys. złotych (szczegóły konkursu: TU).

Dla MŚP od PARP

Warto też na bieżąco śledzić programy zarządzane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Niejednokrotnie pisaliśmy o tzw. Bonach na cyfryzację. Tylko w III kwartale ub.r. do przedsiębiorców trafiło 255 tys. zł dofinansowania na zakup oprogramowania, w tym usług chmurowych oraz sprzętu IT. W II kwartale tego roku można spodziewać się uruchomienia nowych środków z Funduszy Europejskich, służących przede wszystkim finansowaniu badań mających wesprzeć rozwój firmy oraz wprowadzanie innowacji i nowych narzędzi technologicznych. Na ten cel zostanie przeznaczonych łącznie 20 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Cyfryzacja MŚP została wpisana jako jeden z priorytetów unijnego wsparcia. Zaplanowany na lata 2021-2027 program „Cyfrowa Europa” zamyka się budżetem 7,5 mld euro, z czego jeszcze w tym roku do innowacyjnych, digitalizujących swoje procesy firm, ma trafić 1,25 mld euro. Z kolei w drugiej połowie 2022 roku wystartować ma jeszcze inny program – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Zarezerwowano w nim dla firm 7,9 mld euro.

Po ogłoszeniu konkursów Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie rozpatrywało wnioski o dotacje mniejszych przedsiębiorców startujących w konkursach razem z dużymi korporacjami i instytutami naukowo-badawczymi, zaś małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły wnioskować do PARP.

Na razie nie wiadomo jeszcze, na jakich warunkach będziemy mogli skorzystać ze środków z programów Connecting Europe Facility przeznaczonych na rozbudowę infrastruktury sieciowej dla sektorów transportu i telekomunikacji (w sumie do rozdysponowania w krajach unijnych będzie ponad 2 mld euro), a także na cyfryzację oraz zakup nowych technologii po pandemii COVID-19 z programu InvestUE (w sumie 26,2 mld euro).

Na ekspansję zagraniczną

Od 5 maja do 29 czerwca br. PARP będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie kosztów wprowadzenia przez firmę produktów lub usług na nowe rynki zagraniczne, w ramach konkursu „Internacjonalizacja MŚP”.

Konkurs dedykowany jest mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwom działającym na obszarze województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Mogą w nim uczestniczyć także konsorcja kilku firm, również z udziałem jednostek naukowo-badawczych.

Maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu wynosi 900 tys. zł (w przypadku wybrania co najmniej jednego rynku docelowego internacjonalizacji spoza europejskiego obszaru gospodarczego i Szwajcarii) lub do 610 tys. zł (przy wyjściu na rynki należące wyłącznie do europejskiego obszaru gospodarczego lub Szwajcarii). Zwiększono także kwoty na zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA