fbpx
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPieniądze dla firm na Podlasiu

Pieniądze dla firm na Podlasiu

Przedsiębiorcy z regionu Podlasia, jednostki służby zdrowia i inne podmioty zaangażowane w społeczną działalność, otrzymały możliwość skorzystania z dodatkowych pieniędzy w ramach walki z koronakryzysem.

Stało się to możliwe po udzielonej właśnie zgodzie Komisji Europejskiej (KE) na przesunięcie części środków na wparcie przedsiębiorców oraz małych i średnich firm. Do wykorzystania w formie dotacji, finansowania kosztów pracy oraz pożyczek jest w sumie 72,2 mln euro.

Przesunięto pieniądze w ramach oraz pomiędzy dwoma funduszami unijnymi, zmodyfikowano tzw. wartości docelowe wskaźników, dodano wskaźniki związane z COVID-19 oraz zastosowano 100 proc. współfinansowanie dla Osi I i Osi VIII Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) województwa podlaskiego.

Główne zmiany:
Oś I RPO Wzmocnienie potencjału i konkurencyjności gospodarki regionu:
* 19 mln euro – przeznaczone dotąd na dotacje i 0,8 mln euro na pożyczki, zostały skierowane na wsparcie kapitału obrotowego dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców,
* 10 mln euro – będzie mogło być wykorzystane w postaci kredytów inwestycyjnych na dalsze wsparcie przedsiębiorstw i dostosowanie ich działalności do funkcjonowania w czasie pandemii.

Oś II Przedsiębiorczość i aktywność zawodowa:
* 16,5 mln euro – ma wesprzeć (według szacunków) 18 tys. przedsiębiorców i pracowników zagrożonych utratą pracy. Pomoc uzyskają również firmy sektora MŚP oraz organizacje pozarządowe – w zakresie współpracy finansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne.

Oś III Kompetencje i kwalifikacje:
* 7,7 mln euro – jest przeznaczone na rozszerzenie projektów edukacyjnych w zakresie nauczania zdalnego oraz na zapewnienie uczniom i nauczycielom odpowiednich warunków do nauki na odległość poprzez zakup laptopów i mobilnego internetu.

Oś VII Poprawa spójności społecznej:
* 0,9 mln euro – skierowane zostanie do 39 domów opieki, do których ma zostać kupiony sprzęt medyczny i ochronny. Finansowane będzie też przygotowanie miejsc do kwarantanny oraz zatrudnienie nowych pracowników, którzy wesprą najbardziej osoby tzw. wysokiego ryzyka, czyli najbardziej podatne na infekcje (chore, starsze, z niepełnosprawnościami).

Oś VIII Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej:
* 15,7 mln euro – ma poszerzyć możliwości interwencji wspierającej diagnostykę i leczenie pacjentów z COVID-19. Pieniądze posłużą na zakup niezbędnego sprzętu osobistego i medycznego oraz na prace remontowo-budowlane w szpitalach,
* 1,5 mln euro – wesprze budowę nowej infrastruktury edukacyjnej. Pomocą zostanie objętych 95 szkół w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym. Chodzi przede wszystkim o wyposażenie szkół w nowoczesne pomoce dydaktyczne i narzędzia teleinformatyczne.

Podlasiu przyda się pomoc, nadal należy do biedniejszych regionów w Polsce.
Według rankingu zamożności samorządów 2019, przygotowanego przez pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, w województwie podlaskim znajduje się aż dwadzieścia bardzo biednych gmin, gdzie zamożność per capita (na jednego mieszkańca) wynosiła od 2672-2975 zł.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA