fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPieniądze dla firm na Podlasiu

Pieniądze dla firm na Podlasiu

Przedsiębiorcy z regionu Podlasia, jednostki służby zdrowia i inne podmioty zaangażowane w społeczną działalność, otrzymały możliwość skorzystania z dodatkowych pieniędzy w ramach walki z koronakryzysem.

Stało się to możliwe po udzielonej właśnie zgodzie Komisji Europejskiej (KE) na przesunięcie części środków na wparcie przedsiębiorców oraz małych i średnich firm. Do wykorzystania w formie dotacji, finansowania kosztów pracy oraz pożyczek jest w sumie 72,2 mln euro.

Przesunięto pieniądze w ramach oraz pomiędzy dwoma funduszami unijnymi, zmodyfikowano tzw. wartości docelowe wskaźników, dodano wskaźniki związane z COVID-19 oraz zastosowano 100 proc. współfinansowanie dla Osi I i Osi VIII Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) województwa podlaskiego.

Główne zmiany:
Oś I RPO Wzmocnienie potencjału i konkurencyjności gospodarki regionu:
* 19 mln euro – przeznaczone dotąd na dotacje i 0,8 mln euro na pożyczki, zostały skierowane na wsparcie kapitału obrotowego dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców,
* 10 mln euro – będzie mogło być wykorzystane w postaci kredytów inwestycyjnych na dalsze wsparcie przedsiębiorstw i dostosowanie ich działalności do funkcjonowania w czasie pandemii.

Oś II Przedsiębiorczość i aktywność zawodowa:
* 16,5 mln euro – ma wesprzeć (według szacunków) 18 tys. przedsiębiorców i pracowników zagrożonych utratą pracy. Pomoc uzyskają również firmy sektora MŚP oraz organizacje pozarządowe – w zakresie współpracy finansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne.

Oś III Kompetencje i kwalifikacje:
* 7,7 mln euro – jest przeznaczone na rozszerzenie projektów edukacyjnych w zakresie nauczania zdalnego oraz na zapewnienie uczniom i nauczycielom odpowiednich warunków do nauki na odległość poprzez zakup laptopów i mobilnego internetu.

Oś VII Poprawa spójności społecznej:
* 0,9 mln euro – skierowane zostanie do 39 domów opieki, do których ma zostać kupiony sprzęt medyczny i ochronny. Finansowane będzie też przygotowanie miejsc do kwarantanny oraz zatrudnienie nowych pracowników, którzy wesprą najbardziej osoby tzw. wysokiego ryzyka, czyli najbardziej podatne na infekcje (chore, starsze, z niepełnosprawnościami).

Oś VIII Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej:
* 15,7 mln euro – ma poszerzyć możliwości interwencji wspierającej diagnostykę i leczenie pacjentów z COVID-19. Pieniądze posłużą na zakup niezbędnego sprzętu osobistego i medycznego oraz na prace remontowo-budowlane w szpitalach,
* 1,5 mln euro – wesprze budowę nowej infrastruktury edukacyjnej. Pomocą zostanie objętych 95 szkół w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym. Chodzi przede wszystkim o wyposażenie szkół w nowoczesne pomoce dydaktyczne i narzędzia teleinformatyczne.

Podlasiu przyda się pomoc, nadal należy do biedniejszych regionów w Polsce.
Według rankingu zamożności samorządów 2019, przygotowanego przez pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, w województwie podlaskim znajduje się aż dwadzieścia bardzo biednych gmin, gdzie zamożność per capita (na jednego mieszkańca) wynosiła od 2672-2975 zł.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Drobni przedsiębiorcy mają coraz więcej długów i próbują je restrukturyzować

Nawet nie upadłości firm, bo na ich miejsce wciąż powstają nowe, ale rosnąca niewypłacalność przedsiębiorców (a nawet całych sektorów) i prowadzone restrukturyzacje powinny stać się sygnałem alarmowym dla gospodarczych decydentów.
2 MIN CZYTANIA

Deweloperzy proponują priorytety mieszkaniowe na pierwsze sto dni rządu

Spójna i długofalowa strategia mieszkaniowa dla Polski, odblokowanie państwowych gruntów pod budowę, koniec z nieuprawnionymi odwołaniami od decyzji administracyjnych oraz zachęty podatkowe dla budownictwa – to główne postulaty środowiska deweloperów. Co na to politycy?
4 MIN CZYTANIA