fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatPiłkarskie spory o mundial w Katarze i prawa człowieka

Piłkarskie spory o mundial w Katarze i prawa człowieka

Dziesięć europejskich federacji piłkarskich stwierdziło, że „prawa człowieka są uniwersalne i obowiązują wszędzie” po tym, jak światowa organizacja piłkarska FIFA poprosiła kraje rywalizujące na njabliższym mundialu w Katarze, aby zamiast protestować i bojkotować, „skupiły się teraz na piłce nożnej”.

FIFA napisała do wszystkich 32 federacji piłkarskich z państw, których reprezentacje wezmą udziła w rozpoczynającym się 20 listopada mundialu. Katar, organizator turnieju, krytykowany jest przez tzw. obrońców praw człowieka m.in. za stanowisko w sprawie związków homoseksualnych i traktowanie pracowników migrujących.

Europejska Federacja Piłkarska (UEFA) stwierdziła w swoim oświadczeniu, że „nadal będzie naciskać” na FIFA w celu uzyskania odpowiedzi ws. „nierozstrzygniętych kwestiach dotyczących pracowników migrujących”. „Zdajemy sobie również sprawę, że każdy kraj ma problemy i wyzwania i zgadzamy się z FIFA, że różnorodność jest siłą” – napisała UEFA do FIFA. „Jednak akceptacja różnorodności i tolerancji oznacza również wspieranie praw człowieka. Prawa człowieka są uniwersalne i obowiązują wszędzie” – dodała.

List FIFA, podpisany przez jej prezydenta Gianniego Infantino i sekretarza generalną Fatmę Samourę, wzywał, aby futbol nie był „wciągany” w ideologiczne lub polityczne „bitwy” i nie powinien „dawać lekcji moralnych”.

Niektórzy piłkarze zaplanowali tzw. pokojowe protesty, jak np. kapitanów Anglików Harry Kane. On i dziewięciu innych kapitanów europejskich drużyn będzie nosić opaski „One Love” promujące „różnorodność i integrację”. Reprezentanci Danii będą grali w „stonowanych” koszulkach w ramach protestu przeciwko Katarowi, a dostawca sprzętu Hummel poinformował, że „nie chce być widoczny” w turnieju, który, jak twierdzi, „kosztował tysiące istnień”.

Z kolei drużyna Australii opublikowała wideo wzywające Katar, by zniósł swoje prawa dotyczące związków osób tej samej płci, a angielska federacja piłkarska poparła apele o przyznanie odszkodowania za „wszelkie obrażenia lub śmierć związaną z jakimkolwiek projektem budowlanym” na mistrzostwa świata.

Minister spraw zagranicznych Kataru, szejk Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani, stwierdził w odpowiedzi, że krytyka organizacji mistrzostw świata w jego kraju jest „hipokryzją”, a wezwania do bojkotu „są wysuwane przez bardzo niewielką liczbę osób w co najwyżej 10 krajach, które wcale nie są reprezentatywne dla reszty świata”.

W wywiadzie dla Sky dodał, że ludzie „nie mogą zaakceptować małego kraju z Bliskiego Wschodu”, który jest gospodarzem piłkarskich mistrzostw świata. „Kazania na odległość nie są rozwiązaniem” – powiedział.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA