fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaFinansePłace realne w Polsce mocno urosły

Płace realne w Polsce mocno urosły

Polska gospodarka wychodzi z osłabienia, a dowodem na to jest fakt, że w lutym 2024 roku realne płace w Polsce urosły najmocniej od kilkudziesięciu lat.

W lutym 2024 roku aż o 9,9 proc. w ujęciu rocznym urosły realne wynagrodzenia w Polsce – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Analitycy Banku Pekao podkreślają, że jest to najlepszy wynik od 25 lat.

Jeśli chodzi o przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób, to dynamika wzrostu ponownie przebiła oczekiwania rynkowe i w lutym przyspieszyła do 12,9 proc. rok do roku, podczas gdy prognoza wynosiła 12 proc., a konsensus 11,3 proc. W styczniu dynamika przeciętnego wynagrodzenia w Polsce wynosiła natomiast 12,8 proc. rok do roku. Analitycy Pekao podkreślają, że presja płacowa w Polsce ciągle jest silna.

W przypadku realnego wynagrodzenia, to wzrost wyniósł aż 9,9 proc. rok do roku, czyli najlepiej od 1999 roku.

To solidne uzasadnienie dla kontynuacji prognozowanego przez nas mocnego odbicia konsumpcji w tym i przyszłym roku. Jednakże, odczyty dynamiki wynagrodzeń za styczeń oraz luty stwarzają istotne ryzyko wyższej niż obecnie prognozujemy (powyżej 10%) średniej dynamiki płac w 2024 r. Uważamy jednak, że w dalszej części roku dynamika płac zacznie lekko hamować ze względu na całkowite wygaszanie efektu spirali płacowo-cenowej (z którą mamy do czynienia od 2022 r.). Płace realne powinny z czasem konwergować do wzrostu produktywności w gospodarce i naszym zdaniem nastąpi to kanałem spowolnienia dynamiki płac. Obecnie płace to największy „słoń w pokoju”, oddalający perspektywę powrotu inflacji do celu, ale równocześnie podtrzymujący nasz scenariusz utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie w bieżącym roku

– napisano w komentarzu Banku Pekao.

Podsumowując analitycy Pekao są optymistycznie nastawieni co do dalszego rozwoju polskiego rynku pracy i w dłuższej perspektywie spodziewają się wzrostu zatrudnienia.

Źródło: Pekao
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA