Konfederacja Lewiatan krytykuje obowiązujący od 1 stycznia 2018 r. podatek od przychodów z budynków. W opinii tej organizacji podatek jest zbyt dotkliwy dla przedsiębiorców.
Według Konfederacji Lewiatan wśród wad tego podatku można wymienić na przykład nieproporcjonalne koszty poboru w stosunku do korzyści budżetu państwa.
– Podatek ten został wprowadzony krótko przed wybuchem pandemii COVID-19 i lockdownu, czego wynikiem było zamknięcie obiektów handlowych, obniżenie bądź zawieszenie czynszów płaconych przez najemców, a w konsekwencji poważne straty przedsiębiorstw wynajmujących powierzchnie komercyjne. Straty firm wynikały z sytuacji gospodarczej, a nie stosowanych optymalizacji, dlatego pobór podatku w czasie trwania epidemii został zawieszony – powiedział Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan. – Ponownie pobierany jest od miesiąca, w którym odwołano stan epidemii, tj. od maja 2022 r. Do dzisiaj branża wynajmu powierzchni komercyjnych nie wróciła do stanu sprzed pandemii, co jest związane z przeniesieniem dużej części sprzedaży do internetu. Naszym zdaniem ten podatek powinien zostać uchylony ze względu na liczne wady i nieproporcjonalne koszty poboru w stosunku do korzyści budżetu państwa – dodał.
Konfederacja Lewiatan przypomina, że omawianym podatkiem objęte są też usługi hotelowe. Taka sytuacja przysparza sporych kłopotów hotelarzom, którzy mają poważne problemy z ustaleniem podstawy opodatkowania, bo przecież każdego dnia mogą wynajmować różną liczbę pokojów. W dodatku pokoje w hotelach mogą mieć różną powierzchnię.
– Pierwszego dnia miesiąca stosunek powierzchni wynajętej do powierzchni niewynajętej nigdy nie będzie stały ze względu na trwającą wymianę gości – podsumował Przemysław Pruszyński.