fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaPodatkiPodatki lokalne pójdą mocno w górę

Podatki lokalne pójdą mocno w górę

„Dziennik Gazeta Prawna” ostrzega przed nadchodzącymi podwyżkami podatków lokalnych.

Wzrost obciążeń ma być najwyższy od dwudziestu pięciu lat. Mowa tutaj o podwyżce podatków za domy, mieszkania, nieruchomości firmowe, ale też za ciężarówki, autobusy, a nawet handel na targowiskach. Podwyżka ma wynieść 11,8 proc. Wszystko przez inflację, bo to od niej zależą stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych stosowane przez gminy, a dla stawek na 2023 r. kluczowy jest wzrost cen z pierwszej połowy 2022 r.

„Dlatego podatek od nieruchomości oraz podatek od środków transportowych będą wyższe o prawie 12 proc. A może to być jeszcze więcej, jeśli samorząd do tej pory nie pobierał najwyższych dopuszczalnych kwot, lecz teraz będzie chciał to zmienić” – napisano w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Gazeta podaje scenariusze podwyżek. Dla przykładu maksymalny podatek za 50-metrowe mieszkanie i 20-metrowe miejsce postojowe dzisiaj wynosi 218,1 zł, podczas gdy za rok będzie to już 244,2 zł. Dziennik nie ma wątpliwości, że w przypadku osób wynajmujących mieszkania podwyżka ta zostanie przerzucona na najemców.

Z kolei firma mająca 100-metrowe biuro, zamiast podatku w wysokości 2574 zł zapłaci za rok już 2878 zł. Jeśli chodzi o posiadaczy samochodów ciężarowych o masie do 5,5 tony, to w 2023 r. podatek od nich wyniesie 1020,16 zł, czyli o 107,68 zł więcej.

Więcej zapłacą również turyści, których dotyczy np. tak zwana opłata klimatyczna.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA