fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinansePodwyżki cen? Nie da się ich ukryć

Podwyżki cen? Nie da się ich ukryć

Prawie wszyscy Polacy zauważyli, że w ostatnim czasie w naszym kraju nastąpił wzrost cen — wynika z badania Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Polacy nie tylko widzą podwyżki, ale uważają je za znaczące.

„Praktycznie wszyscy dorośli (99 proc.) dostrzegają wzrost cen, w tym ogromna większość (88 proc. ogółu badanych) uważa, że ceny towarów i usług w ciągu ostatniego roku wzrosły w sposób zdecydowany. W stosunku do poprzednich pomiarów pogłębiło się przekonanie o zdecydowanym wzroście cen i obecnie odsetek wyrażających taki pogląd jest najwyższy od października 2021 roku” — napisano w informacji prasowej CBOS.

Choć podwyżki są zauważalne przez wszystkich, to najbardziej zdecydowanie wypowiadają się o nich osoby o najniższych dochodach, które nie przekraczają 1000 zł na osobę (95 proc.), niezadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (93 proc.), a także absolwenci wyższych uczelni (93 proc.). Poza tym, analiza CBOS wykazała, że najbardziej odczuwalne są wzrost cen jedzenia (90 proc.), a także paliw (75 proc.) oraz prądu (56 proc.).

Jeśli chodzi o przewidywania, to aż 92 proc. Polaków twierdzi, że w ciągu najbliższego roku ceny wzrosną jeszcze bardziej, a 62 proc. prognozuje, żę podwyżki będą zdecydowane. Badanie wykazało również, że 47 proc. Polaków zadeklarowało, iż w ciągu ostatniego roku ich dochody nie zmieniły się, podczas gdy dla 39 proc. miały one wzrosnąć. Tylko 13 proc. ankietowanych uważa, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy dochody ich gospodarstw domowych uległy skurczeniu.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA