Prawie wszyscy Polacy zauważyli, że w ostatnim czasie w naszym kraju nastąpił wzrost cen — wynika z badania Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Polacy nie tylko widzą podwyżki, ale uważają je za znaczące.

„Praktycznie wszyscy dorośli (99 proc.) dostrzegają wzrost cen, w tym ogromna większość (88 proc. ogółu badanych) uważa, że ceny towarów i usług w ciągu ostatniego roku wzrosły w sposób zdecydowany. W stosunku do poprzednich pomiarów pogłębiło się przekonanie o zdecydowanym wzroście cen i obecnie odsetek wyrażających taki pogląd jest najwyższy od października 2021 roku” — napisano w informacji prasowej CBOS.

Choć podwyżki są zauważalne przez wszystkich, to najbardziej zdecydowanie wypowiadają się o nich osoby o najniższych dochodach, które nie przekraczają 1000 zł na osobę (95 proc.), niezadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (93 proc.), a także absolwenci wyższych uczelni (93 proc.). Poza tym, analiza CBOS wykazała, że najbardziej odczuwalne są wzrost cen jedzenia (90 proc.), a także paliw (75 proc.) oraz prądu (56 proc.).

Jeśli chodzi o przewidywania, to aż 92 proc. Polaków twierdzi, że w ciągu najbliższego roku ceny wzrosną jeszcze bardziej, a 62 proc. prognozuje, żę podwyżki będą zdecydowane. Badanie wykazało również, że 47 proc. Polaków zadeklarowało, iż w ciągu ostatniego roku ich dochody nie zmieniły się, podczas gdy dla 39 proc. miały one wzrosnąć. Tylko 13 proc. ankietowanych uważa, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy dochody ich gospodarstw domowych uległy skurczeniu.

Poprzedni artykułBranża meblarska wychodzi z dołka
Następny artykułPolski biznes zapomina o kobietach?