fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajPolacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.

Zdecydowanie ponad połowa Polaków deklaruje, że bieżące rachunki i opłaty będą dla nich tej jesieni dużym wyzwaniem finansowym – wynika z badania „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości”, które przeprowadzono na zlecenie Santander Consumer Banku.

Wysokie jesienne opłaty i rachunki są dzisiaj zmartwieniem dla 61 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn. Takie wydatki mają być sporym obciążeniem finansowym najczęściej dla osób powyżej 60. roku życia (65 proc.) oraz mieszkańców wsi (62 proc.).

Kolejne miejsca wśród zmartwień Polaków zajęły codzienne wydatki na produkty spożywcze lub środki czystości, co będzie wyzwaniem dla 44 proc. ankietowanych. Tutaj znowu najczęściej pojawiają się seniorzy (56 proc.), ale też zarabiający do 1999 zł netto (66 proc.). Trzecie miejsce w rankingu niepokojów zajął remont domu lub mieszkania, na co wskazało 18 proc., ale dotyczy to głównie osób w wieku od 30 do 39 lat (24 proc.) oraz zarabiających powyżej 7000 zł netto (26 proc.).

Co dziesiąty respondent wskazuje, że dużym wyzwaniem będzie wyposażenie mieszkania np. zakup mebli czy sprzętu RTV i AGD (10 proc.). Dla 8 proc. ankietowanych obciążeniem dla portfela jesienią będzie też zakup ubrań i obuwia na kolejną porę roku

– powiedziała w komunikacie Agata Krawczyk z Santander Consumer Banku.

Jeśli chodzi o ewentualnie wsparcie się kredytem lub pożyczką, to najwięcej Polaków jest gotowych zaciągnąć takie zobowiązanie w celu zakupu mieszkania lub domu (16 proc.) albo jego remontu (13 proc.).

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA