fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.

Zdecydowanie ponad połowa Polaków deklaruje, że bieżące rachunki i opłaty będą dla nich tej jesieni dużym wyzwaniem finansowym – wynika z badania „Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości”, które przeprowadzono na zlecenie Santander Consumer Banku.

Wysokie jesienne opłaty i rachunki są dzisiaj zmartwieniem dla 61 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn. Takie wydatki mają być sporym obciążeniem finansowym najczęściej dla osób powyżej 60. roku życia (65 proc.) oraz mieszkańców wsi (62 proc.).

Kolejne miejsca wśród zmartwień Polaków zajęły codzienne wydatki na produkty spożywcze lub środki czystości, co będzie wyzwaniem dla 44 proc. ankietowanych. Tutaj znowu najczęściej pojawiają się seniorzy (56 proc.), ale też zarabiający do 1999 zł netto (66 proc.). Trzecie miejsce w rankingu niepokojów zajął remont domu lub mieszkania, na co wskazało 18 proc., ale dotyczy to głównie osób w wieku od 30 do 39 lat (24 proc.) oraz zarabiających powyżej 7000 zł netto (26 proc.).

Co dziesiąty respondent wskazuje, że dużym wyzwaniem będzie wyposażenie mieszkania np. zakup mebli czy sprzętu RTV i AGD (10 proc.). Dla 8 proc. ankietowanych obciążeniem dla portfela jesienią będzie też zakup ubrań i obuwia na kolejną porę roku

– powiedziała w komunikacie Agata Krawczyk z Santander Consumer Banku.

Jeśli chodzi o ewentualnie wsparcie się kredytem lub pożyczką, to najwięcej Polaków jest gotowych zaciągnąć takie zobowiązanie w celu zakupu mieszkania lub domu (16 proc.) albo jego remontu (13 proc.).

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA