fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaBiznesPolacy boją się podwyżek

Polacy boją się podwyżek

Zdecydowana większość Polaków martwi się, że ceny w kraju będą nadal rosły – wynika z raportu Gfk „Current Consumer Mood”, o którym napisała „Rzeczpospolita”.

Aktualnie aż 76 proc. Polaków boi się wzrostu cen żywności, a 75 proc. rosnących cen paliw. Poza tym, jesteśmy zaniepokojeni drożejącym prądem (67 proc.), gazem (66 proc.), lekami (46 proc.), ale też podnoszącymi się stopami procentowymi (37 proc.) oraz wyższymi cenami odzieży i obuwia (27 proc.) i usług telekomunikacyjnych (20 proc.). Co więcej, trzy czwarte z nas spodziewa się dalszych podwyżek, a połowa z nas spodziewa się, że ceny będą rosły jeszcze szybciej niż dotychczas. Tylko 3 proc. Polaków twierdzi, że ceny będą spadać.

Reakcją Polaków na rosnące ceny są oczywiście oszczędności. W związku z tym, Polacy żeby zachować więcej pieniędzy w portfelach ograniczają jazdę samochodem do niezbędnego minimum (61 proc.), a 41 proc. z nas przy zakupie żywności dokładniej przygląda się cenom. To nieco uderza w sklepy, które zmuszone sytuacją kładą większy nacisk na różnorakie promocje oraz rozwijanie produktów własnych marek.

Cytowany przez „Rz” prof. Witold Orłowski powiedział, że ograniczone wydatki Polaków być może zostaną częściowo zrekompensowane przez napływających do Polski uchodźców, ale z drugiej strony będzie rósł dług publiczny, w który uderzą różne programy pomocowe dla Ukraińców.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA