fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajCzego Polacy oczekują od pracodawcy?

Czego Polacy oczekują od pracodawcy?

Zdecydowana większość Polaków, gdyby mogła poprosić o coś pracodawcę, to byłaby to podwyżka, ale nie brakuje też pracowników zainteresowanych benefiatami pozapłacowymi.

Aż 64 proc. pracujących Polaków chciałoby poprosić swojego przełożonego o podwyżkę – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” firmy Personnel Service. Na kolejnych miejscach są premia oraz dodatkowe dni wolne od pracy.

O premię zapytałoby 54 proc. ankietowanych, a co trzeci zwróciłby się do szefa o dodatkowe dni wolne. Co ciekawe, na kolejnych miejscach pożądanych benefitów znalazły się 4-dniowy tydzień pracy (28 proc. wskazań), dofinansowanie dojazdów do pracy (28 proc.) oraz darmowe wyżywienie (26 proc.). Dość nietypowym pomysłem jest dofinansowanie zdalnych form rozrywki, jak np. Netflixa, o co chciałby poprosić co dziesiąty ankietowany. Tylko 9 proc. chciałoby od pracodawcy otrzymać wsparcie psychologiczne.

Benefity pracownicze to świetna alternatywa dla premii czy podwyżki wynagrodzenia, ale zatrudnieni nie zadowolą się byle czym. Najchętniej zobaczą wpływ na konto, a alternatywy muszą być przemyślane. Liczymy na dodatkowe dni wolne, zmianę systemu pracy na 4-dniowy lub korzyści, które obniżą koszty życia i tym samym spowodują, że pod koniec miesiąca zostanie nam więcej pieniędzy w kieszeni

– mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

Badanie Personnel Service wykazało, że benefity pozapłacowe otrzymuje 34 proc. pracowników, a najczęściej są to: imprezy integracyjne (52 proc.), paczki na święta (45 proc.), szkolenia dotyczące zawodu (45 proc.), prywatna opieka medyczna (41 proc.) i karty sportowe (40 proc.). Tylko 18 proc. pracodawców oferuje swoim pracownikom szkolenia językowe oraz programy emerytalne.

Źródło: Personnel Service
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Wysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

W minionym roku aż o 70 proc. wzrosła niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce, ale w najbliższych miesiącach spodziewana jest normalizacja sytuacji.
2 MIN CZYTANIA