Prawie wszyscy polscy pracownicy czują się teraz – we wrześniu – biedniejsi niż na początku roku – informuje  „Rzeczpospolita”.

Pexels.com

Na pogorszenie sytuacji finansowej narzeka obecnie aż sześciu na dziesięciu Polaków. Gorzej wiedzie się zatrudnionym w małych firmach niż tym pracującym dla średnich i dużych przedsiębiorstw, ale to różnica tylko kilku punktów procentowych. Cytowane przez „Rzeczpospolitą” badanie firmy Sodexo Benefits and Rewards Services Polska wykazało też, że co piąty polski pracownik mówi o „znacznym” pogorszeniu sytuacji finansowej.

Wśród ponad 1,2 tys. ankietowanych tylko co dziesiąty stwierdził, że sytuacja jego rodziny jest lepsza niż na starcie 2022 r., a aż 91 proc. przyznaje się do zmiany struktury wydatków polegającej na ograniczeniu wydatków na rozrywkę, odzież, obuwie i sprzęt.

Zdaniem cytowanej przez „Rzeczpospolitą” Magdaleny Warzybok, szefowej firmy doradczej Kincentric, nastroje pogarszają się z uwagi na wysoką inflację, ale też słabnącą koniunkturę na rynku pracy i ogólną niepewność, co przyniesie przyszłość. Przez pogarszające się nastroje pracownikom zmieniają się też oczekiwania wobec pracodawców, od których chcą  np. więcej świadczeń pozapłacowych. W efekcie niemal trzy czwarte zatrudnionych liczy na dodatkowe wsparcie od zakładów pracy.

Pracownicy najczęściej oczekują pakietów medycznych (również rozszerzonych na członków rodziny), ubezpieczenia na życie oraz dofinansowania posiłków w pracy, co ma pomóc sprostać rosnącym cenom żywności. Ponad dwie trzecie ankietowanych przyznało, że szuka lepiej płatnej pracy, niemal połowa liczy się z brakiem premii lub podwyżki, a co siódmy wręcz obawia się zwolnienia lub obniżki wynagrodzenia.

Źródło: Rzeczpospolita

Poprzedni artykułBiznes apeluje o walkę z nielegalnymi transmisjami na żywo
Następny artykułTe branże są najmniej rzetelne w regulowaniu długów wobec gmin