fbpx
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolacy jednym z najbardziej zapracowanych narodów

Polacy jednym z najbardziej zapracowanych narodów

Polacy, obok Rosjan i Chorwatów, są najbardziej zapracowanym narodem na świecie. Z drugiej strony chcemy skrócenia tygodnia pracy — wynika z opracowania publikowanego przez Personnel Service.

Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w 2020 r. Polak przepracował średnio 1766 godzin. Dla porównania Rosjanin pracował średnio przez 1874 godziny, Chorwat 1834 a pracownik z USA – 1767 godzin. Dla porównania nasi sąsiedzi Niemcy przepracowali tylko 1332 godzin w ciągu roku.

Jednocześnie z badania zleconego przez Personnel Service wynika, że aż 68 proc. Polaków uważa, że skrócenie tygodnia pracy do 4 dni wpłynęłoby pozytywnie na zdrowie pracowników. Najwięcej zwolenników takiego rozwiązania – bo około połowa – jest wśród pracowników największych przedsiębiorstw, a najmniej wśród firm zatrudniających mniej niż 10 osób, gdzie 4-dniowy tydzień pracy popiera tylko 31 proc. osób. Przeciwko skróceniu tygodnia pracy jest 17 proc. ankietowanych. Sceptycyzm wyrażają również prowadzący własny biznes.

— To, że za opcją krótszego tygodnia pracy opowiedzieli się przede wszystkim ludzie młodzi i z wyższym wykształceniem, wcale nie dziwi. To właśnie ich cechuje najbardziej elastyczne podejście i gotowość na zmiany. Kluczowy jest również fakt, że osoby po studiach wykonują zwykle prace biurowe, które łatwiej zoptymalizować i wykonać w 4 dni. W przypadku m.in. budowlańca skrócenie pracy o jeden dzień może spowodować opóźnienia, a szybsze tempo to ryzyko błędów — powiedział Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, Personnel Service S.A.

Źródło: personnelservice.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA