Prawie 75 proc. Polaków regularnie płaci kartą, telefonem bądź zegarkiem – wynika z badania „Preferencje płatnicze Polaków 2024” przeprowadzonego dla PolCard from Fiserv. To o niemal 5 pkt. proc. więcej niż w ostatnim badaniu, które przeprowadzono w lipcu 2022 roku. Wśród osób korzystających z płatności bezgotówkowych prawie 23 proc. robi to kilka razy w tygodniu, a niemal 14 proc. raz w tygodniu.
Podobnie jak w poprzedniej edycji badania najrzadziej bezgotówkowo płacą osoby najstarsze. Warto jednak zaznaczyć, że 44 proc. respondentów powyżej 70 lat rozlicza się regularnie bezgotówkowo i jest to wzrost o 4 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniej edycji badania
– powiedział prezes Fiserv Polska Krzysztof Polończyk.
Badanie wykazało, że im większa miejscowość, tym rzadziej używana jest gotówka. W miastach powyżej 250 tys. mieszkańców aż 84 proc. respondentów regularnie korzysta z płatności bezgotówkowych, a w przypadku wsi jest to 67 proc., czyli o 7 pkt. proc. więcej niż 1,5 roku temu. Krzysztof Polończyk dodał, że 86 proc. osób, które ukończyły studia wyższe preferuje płatności bezgotówkowe, a wśród osób z wykształceniem średnim i policealnym odsetek ten wynosi 77 proc. Najrzadziej z płatności bezgotówkowych korzystają osoby z wykształceniem podstawowym (53 proc.). Najczęściej bez użycia gotówki rozliczają się osoby zarabiające między 4.000 a 4.999 zł netto, a najrzadziej osoby, których dochód wynosi do 2.000 zł netto.
Z drugiej strony tylko 18 proc. ankietowanych przyznało, że nie płaci bezgotówkowo lub robi to bardzo rzadko, czyli raz w miesiącu bądź rzadziej. Zwolennicy gotówki taki stan rzeczy tłumaczą głównie przyzwyczajeniem do płacenia banknotami lub monetami (59 proc.), ale spora część z nich uważa też, że dysponowanie gotówką pomaga im w kontrolowaniu wydatków. Z kolei 39 proc. respondentów po prostu nie lubi płacić bezgotówkowo.