fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaKrajPolacy narodem płatności bezgotówkowych?

Polacy narodem płatności bezgotówkowych?

Z roku na rok rośnie odsetek Polaków, którzy płacą za zakupy lub usługi bezgotówkowo. Dzisiaj regularnie robi to aż trzy czwarte z nas.

Prawie 75 proc. Polaków regularnie płaci kartą, telefonem bądź zegarkiem – wynika z badania „Preferencje płatnicze Polaków 2024” przeprowadzonego dla PolCard from Fiserv. To o niemal 5 pkt. proc. więcej niż w ostatnim badaniu, które przeprowadzono w lipcu 2022 roku. Wśród osób korzystających z płatności bezgotówkowych prawie 23 proc. robi to kilka razy w tygodniu, a niemal 14 proc. raz w tygodniu.

Podobnie jak w poprzedniej edycji badania najrzadziej bezgotówkowo płacą osoby najstarsze. Warto jednak zaznaczyć, że 44 proc. respondentów powyżej 70 lat rozlicza się regularnie bezgotówkowo i jest to wzrost o 4 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniej edycji badania

– powiedział prezes Fiserv Polska Krzysztof Polończyk.

Badanie wykazało, że im większa miejscowość, tym rzadziej używana jest gotówka. W miastach powyżej 250 tys. mieszkańców aż 84 proc. respondentów regularnie korzysta z płatności bezgotówkowych, a w przypadku wsi jest to 67 proc., czyli o 7 pkt. proc. więcej niż 1,5 roku temu. Krzysztof Polończyk dodał, że 86 proc. osób, które ukończyły studia wyższe preferuje płatności bezgotówkowe, a wśród osób z wykształceniem średnim i policealnym odsetek ten wynosi 77 proc. Najrzadziej z płatności bezgotówkowych korzystają osoby z wykształceniem podstawowym (53 proc.). Najczęściej bez użycia gotówki rozliczają się osoby zarabiające między 4.000 a 4.999 zł netto, a najrzadziej osoby, których dochód wynosi do 2.000 zł netto.

Z drugiej strony tylko 18 proc. ankietowanych przyznało, że nie płaci bezgotówkowo lub robi to bardzo rzadko, czyli raz w miesiącu bądź rzadziej. Zwolennicy gotówki taki stan rzeczy tłumaczą głównie przyzwyczajeniem do płacenia banknotami lub monetami (59 proc.), ale spora część z nich uważa też, że dysponowanie gotówką pomaga im w kontrolowaniu wydatków. Z kolei 39 proc. respondentów po prostu nie lubi płacić bezgotówkowo.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja żąda embarga na produkty rolne z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej Konfederacji wicemarszałek Sejmu i poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przedstawił rozporządzenie mające na celu rozwiązanie kryzysu w branży rolnej, który trwa od dłuższego czasu.
2 MIN CZYTANIA

Organizacje wolnościowe oferują pomoc wolnościowym samorządowcom

Organizacje pozarządowe o profilu wolnościowym, ze Stowarzyszeniem Libertariańskim na czele, zaoferowały wsparcie politykom samorządowym w zakresie układania programów.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA