Aż 77 proc. Polaków zadeklarowało, że stara się unikać wydawania pieniędzy na zbędne zachcianki – wynika z raportu „Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak” przygotowanego przez Santander Consumer Bank. Najbardziej oszczędni są seniorzy.
Z badania opublikowanego przez bank dowiadujemy się, że 35 proc. respondentów zdecydowanie uważa się za osoby, które unikają niepotrzebnych wydatków, a 42 proc. odpowiedziało, że „raczej” są takimi osobami. Najczęściej osobami unikającymi niepotrzebnych wydatków określają siebie osoby po 70. roku życia, wśród których taką odpowiedź zaznaczyło 58 proc. ankietowanych. Zdecydowanie bardziej oszczędni są też mieszkańcy wsi (40 proc.).
Okazuje się, że dwie trzecie Polaków z tej grupy (66 proc.) stara się kupować tylko te rzeczy, które są im potrzebne. Kolejną powszechnie stosowaną metodą jest porównywanie ofert w sklepach i wybór tańszych propozycji (36 proc.). Ostatnie miejsce na podium zajęły ex aequo robienie list zakupów oraz kupowanie w trakcie promocji lub wyprzedaży (w obu przypadkach po 35 proc. ankietowanych unikających niepotrzebnych wydatków). Co jedenasty ankietowany, który unika zbędnych wydatków twierdzi, że w tym celu pomaga mu kupowanie za gotówkę (9 proc.), a inni ograniczają kwoty wydane na transport lub negocjują ceny (5 proc. wskazań w obu przypadkach)
– napisano w opracowaniu.
Od niepotrzebnych wydatków nie stroni natomiast 15 proc. ankietowanych i najczęściej są to osoby zarabiające od 5000 do 6999 zł netto lub więcej (44 proc.). Niepotrzebnych wydatków zdecydowanie nie unika tylko 4 proc. Polaków.
Jeśli chodzi o kontrolę wydatków, to Polacy najczęściej korzystają ze spisywania ich w arkuszu kalkulacyjnym (31 proc.) lub aplikacji mobilnej swojego banku służącej do analizy i zarządzania wydatkami (28 proc.).