fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaFinansePolacy nie wydają pieniędzy na zachcianki

Polacy nie wydają pieniędzy na zachcianki

Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że nie wydaje pieniędzy na niepotrzebne zachcianki. W tej grupie najwięcej jest seniorów.

Aż 77 proc. Polaków zadeklarowało, że stara się unikać wydawania pieniędzy na zbędne zachcianki – wynika z raportu „Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak” przygotowanego przez Santander Consumer Bank. Najbardziej oszczędni są seniorzy.

Z badania opublikowanego przez bank dowiadujemy się, że 35 proc. respondentów zdecydowanie uważa się za osoby, które unikają niepotrzebnych wydatków, a 42 proc. odpowiedziało, że „raczej” są takimi osobami. Najczęściej osobami unikającymi niepotrzebnych wydatków określają siebie osoby po 70. roku życia, wśród których taką odpowiedź zaznaczyło 58 proc. ankietowanych. Zdecydowanie bardziej oszczędni są też mieszkańcy wsi (40 proc.).

Okazuje się, że dwie trzecie Polaków z tej grupy (66 proc.) stara się kupować tylko te rzeczy, które są im potrzebne. Kolejną powszechnie stosowaną metodą jest porównywanie ofert w sklepach i wybór tańszych propozycji (36 proc.). Ostatnie miejsce na podium zajęły ex aequo robienie list zakupów oraz kupowanie w trakcie promocji lub wyprzedaży (w obu przypadkach po 35 proc. ankietowanych unikających niepotrzebnych wydatków). Co jedenasty ankietowany, który unika zbędnych wydatków twierdzi, że w tym celu pomaga mu kupowanie za gotówkę (9 proc.), a inni ograniczają kwoty wydane na transport lub negocjują ceny (5 proc. wskazań w obu przypadkach)

– napisano w opracowaniu.

Od niepotrzebnych wydatków nie stroni natomiast 15 proc. ankietowanych i najczęściej są to osoby zarabiające od 5000 do 6999 zł netto lub więcej (44 proc.). Niepotrzebnych wydatków zdecydowanie nie unika tylko 4 proc. Polaków.

Jeśli chodzi o kontrolę wydatków, to Polacy najczęściej korzystają ze spisywania ich w arkuszu kalkulacyjnym (31 proc.) lub aplikacji mobilnej swojego banku służącej do analizy i zarządzania wydatkami (28 proc.).

Źródło: Santander Consumer
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA