fbpx
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolacy przestają się bać utraty pracy?

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.

Ponad trzy czwarte Polaków we wrześniu 2023 roku stwierdziło, że nie sądzi, aby miało utracić obecną pracę – wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. To wynik lepszy niż miesiąc temu.

CBOS zapytał pracujących Polaków, czy ci liczą się z utratą obecnej pracy z powodu zwolnienia, bankructwa lub likwidacji zakładu pracy. Aż 77 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie, bo to mało prawdopodobne (38 proc.) lub raczej nie (39 proc.). Utraty pracy boi się natomiast co piąty Polak. Dla porównania, miesiąc temu było to 24 proc. ankietowanych.

Brak większych problemów ze znalezieniem odpowiedniej pracy na rynku lokalnym częściej deklarują mężczyźni (25 proc.) niż kobiety (18 proc.), a także mieszkańcy co najmniej półmilionowych miast (35 proc.) i pracujący na własny rachunek (35 proc.)

– poinformował CBOS.

Największe trudności ze znalezieniem pracy zgłaszają osoby bezrobotne (37 proc.) oraz osoby zajmujące się wyłącznie domem (23 proc.).

Jednocześnie, badanie CBOS wykazało, że 59 proc. pracujących zarobkowo pozytywnie ocenia aktualną sytuację w swoich zakładach pracy, zaś 12 proc. wyraża się o niej negatywnie. Z kolei 27 proc. respondentów ma mieszane uczucia odnośnie sytuacji w swojej pracy. Najbardziej zadowoleni z sytuacji w pracy są zatrudnieni w sektorze prywatnym poza rolnictwem (61 proc.) oraz w instytucjach państwowych lub publicznych (60 proc.).

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA