fbpx
sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolacy przestają się bać utraty pracy?

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.

Ponad trzy czwarte Polaków we wrześniu 2023 roku stwierdziło, że nie sądzi, aby miało utracić obecną pracę – wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. To wynik lepszy niż miesiąc temu.

CBOS zapytał pracujących Polaków, czy ci liczą się z utratą obecnej pracy z powodu zwolnienia, bankructwa lub likwidacji zakładu pracy. Aż 77 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie, bo to mało prawdopodobne (38 proc.) lub raczej nie (39 proc.). Utraty pracy boi się natomiast co piąty Polak. Dla porównania, miesiąc temu było to 24 proc. ankietowanych.

Brak większych problemów ze znalezieniem odpowiedniej pracy na rynku lokalnym częściej deklarują mężczyźni (25 proc.) niż kobiety (18 proc.), a także mieszkańcy co najmniej półmilionowych miast (35 proc.) i pracujący na własny rachunek (35 proc.)

– poinformował CBOS.

Największe trudności ze znalezieniem pracy zgłaszają osoby bezrobotne (37 proc.) oraz osoby zajmujące się wyłącznie domem (23 proc.).

Jednocześnie, badanie CBOS wykazało, że 59 proc. pracujących zarobkowo pozytywnie ocenia aktualną sytuację w swoich zakładach pracy, zaś 12 proc. wyraża się o niej negatywnie. Z kolei 27 proc. respondentów ma mieszane uczucia odnośnie sytuacji w swojej pracy. Najbardziej zadowoleni z sytuacji w pracy są zatrudnieni w sektorze prywatnym poza rolnictwem (61 proc.) oraz w instytucjach państwowych lub publicznych (60 proc.).

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA