fbpx
środa, 17 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolacy przyzwyczajają się do zakazu handlu?

Polacy przyzwyczajają się do zakazu handlu?

Coraz większy odsetek Polaków akceptuje zakaz handlu w niedziele i niewykluczone, że już wkrótce jego zwolenników będzie więcej niż przeciwników.

Aż 44 proc. Polaków popiera utrzymanie zakazu handlu w niedziele – wynika z najnowszego sondażu opublikowanego przez „Rzeczpospolitą”. Co ciekawe, już tylko niewiele większy odsetek chce zniesienia takiego zakazu i powrotu do zakupów przez cały tydzień. Badanie UCE Research wykazało, że za zniesieniem zakazu jest dzisiaj 46 proc. respondentów – we wrześniowym badaniu było ich 54 proc.

„Rzeczpospolita” zauważa, że jeszcze nigdy różnica między zwolennikami a przeciwnikami zakazu handlu w niedziele nie była tak mała jak obecnie. Zdania na temat omawianego zakazu nie ma co dziesiąty ankietowany.

Największymi przeciwnikami zakazu handlu w niedziele są wyborcy Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy, którzy sprzeciwiają się mu odpowiednio: w 59 i 58,3 proc. Stosunkowo dużo przeciwników zakazu jest też wśród zwolenników Konfederacji (50 proc.). Za utrzymaniem zakazu są natomiast wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (62,5 proc.) oraz Trzeciej Drogi (56,7 proc.).

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku. Wówczas handel był możliwy tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a także w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i w jedną niedzielę przed Wielkanocą. W kolejnych latach zakaz był poszerzany, a w 2024 roku handel będzie dozwolony w zaledwie 7 niedziel. Rząd potwierdził już, że na razie nie prowadzi żadnych prac mających na celu zmiany w zakresie zakazu handlu w niedziele.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA