fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaKrajPolacy to sprytni nabywcy

Polacy to sprytni nabywcy

Aż 71 proc. polskich klientów to tzw. smart shopperzy, czyli sprytni nabywcy – wynika z badań firmy GfK.

Smart shopperzy to osoby, które wypatrują ciekawych, głębokich promocji, są dobrze zorientowane w cenach popularnych produktów oraz potrafią płynnie porównywać oferty w różnych sieciach i przeliczać ceny na jednostki. Eksperci wskazują, że liczba takich osób z roku na rok wzrasta i prognozują, że teraz trend może przybrać na sile w związku z najwyższą od ponad 20 lat inflacją.

– W ostatnim roku ich udział w całkowitej liczbie nabywców w sektorze FMCG zwiększył się o 19 punkty proc., co oznacza wzrost o 37 proc. rdr. W najbliższych miesiącach możemy oczekiwać pogłębienia tego trendu – powiedział Michał Maksymiec, dyrektor ds. współpracy z sieciami detalicznymi Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.

Razem z rosnącym odsetkiem świadomych kupujących, coraz popularniejsze są wszelkiego rodzaju akcje promocyjne, a według GfK od stycznia do września 2021 r. udział produktów kupionych w promocji wyniósł 27 proc., czyli więcej o 4 punkty proc. rdr.

Jak pokazało badanie GfK kluczowym czynnikiem wyboru dóbr trwałych wśród Polaków wciąż pozostaje cena, następne są cechy techniczne produktu, a dopiero trzecie miejsce zajmuje marka.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polsce brakuje pracowników sezonowych

Polscy pracodawcy mają poważny problem ze znalezieniem pracowników sezonowych. Szukają ich nawet w odległej Afryce.
2 MIN CZYTANIA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA