fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPolacy wciąż wierzą w emerytury z ZUS

Polacy wciąż wierzą w emerytury z ZUS

Zdecydowana większość Polaków jest przekonana, że polskie państwo w jakiś sposób zapewni im godne życie na emeryturze.

Prawie trzy czwarte Polaków wierzy, że państwo zapewni im emeryturę – wynika z raportu „Długie Jutro” przygotowanego przez Nationale Nederlanden. Najbardziej sceptyczni co do państwowych emerytur są młodzi Polacy.

Badanie Nationale Nederlanden wykazało, że co piąty Polak zdecydowanie się zgadza ze stwierdzeniem, że państwo zapewni im emeryturę, a 53 proc. „raczej się zgadza”. Zdecydowanie w emeryturę z ZUS nie wierzy co dziesiąty ankietowany i prawdopodobnie słusznie, bo według dzisiejszych prognoz samego ZUS za kilkadziesiąt lat stopa zastąpienia, czyli wysokość świadczenia emerytalnego w stosunku do dzisiejszego wynagrodzenia, wyniesie w Polsce około 25 proc.

Młodzi ludzie w wieku 18-34 lat w najmniejszym stopniu wierzą w systemy publiczne oraz oferowane rozwiązania emerytalne. Wykazują sceptycyzm i dostrzegają potrzebę samodzielnego zadbania o swoją przyszłość i finanse. Najwięcej zaufania w instytucje państwowe pokładają seniorzy.

– napisano w raporcie.

Badanie „Długie Jutro” pokazało również, jakie Polacy mają plany na swoją emeryturę. Aż 62 proc. będzie pracowało tak długo, jak to możliwe, a 57 proc. deklaruje, że ma taką pracę, że spokojnie może ją wykonywać do 70. roku życia. Jednocześnie 61 proc. Polaków wie, ile musi odłożyć pieniędzy na emeryturę, zaś 55 proc. podjęło odpowiednie kroki, aby mieć wygodne życie na emeryturze.

Jeżeli chodzi o zadowolenie z wolnego czasu na emeryturze – Polska znajduje się na podium razem z Hiszpanią i Holandią. Aż dwie trzecie Polaków potwierdza, że nie brakuje im pracy. Zupełnie inne podejście charakteryzuje Czechów. Prawie połowa z nich z chęcią wróciłaby do aktywności zawodowej

– dodano w raporcie.

Źródło: Nationale Nederlanden
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA