fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinansePolacy wyrazili zdanie o prezesie NBP

Polacy wyrazili zdanie o prezesie NBP

Zdecydowana większość Polaków nie chce, aby Adam Glapiński ponownie został prezesem Narodowego Banku Polskiego – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

Przeciwko kolejnej kadencji Glapińskiego jest aż 71 proc. Polaków, wśród których aż 52 proc. jest „zdecydowanie” na nie, a 19 proc. „raczej” na nie. Za pozostaniem obecnego prezesa NBP na stanowisku jest natomiast 19 proc. ankietowanych, wśród których „zdecydowanie za” jest tylko 6,9 proc.

Polacy są przeciwni Glapińskiemu, bo uważają, że zarówno NBP, jak i Rada Polityki Pieniężnej nie radzą sobie z inflacją. Podnoszone stopy procentowe uderzają natomiast w portfele obywateli, którzy muszą liczyć się ze znacznie wyższymi ratami kredytów niż jeszcze choćby rok temu. W niektórych przypadkach raty wzrosły nawet o 70 proc.

Takie nastroje widać w sondażach, bo aż 72,4 proc. Polaków twierdzi, że NBP i RPP źle reagują na problem inflacji, podczas gdy działania tych instytucji popiera tylko 20 proc. respondentów.

RMF FM wskazuje, że podobne nastroje są w obozie rządzącym. Dlatego właśnie, mimo poparcia dla Glapińskiego ze strony prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, obecny prezes wciąż nie został powołany na drugą kadencję, a termin głosowania jest przesuwany. Według radia wśród nieoficjalnych kontrkandydatów na szefa NBP są: prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys oraz były członek RPP Łukasz Hardt.

Źródło: RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA