fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaFinansePolacy wyrazili zdanie o prezesie NBP

Polacy wyrazili zdanie o prezesie NBP

Zdecydowana większość Polaków nie chce, aby Adam Glapiński ponownie został prezesem Narodowego Banku Polskiego – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

Przeciwko kolejnej kadencji Glapińskiego jest aż 71 proc. Polaków, wśród których aż 52 proc. jest „zdecydowanie” na nie, a 19 proc. „raczej” na nie. Za pozostaniem obecnego prezesa NBP na stanowisku jest natomiast 19 proc. ankietowanych, wśród których „zdecydowanie za” jest tylko 6,9 proc.

Polacy są przeciwni Glapińskiemu, bo uważają, że zarówno NBP, jak i Rada Polityki Pieniężnej nie radzą sobie z inflacją. Podnoszone stopy procentowe uderzają natomiast w portfele obywateli, którzy muszą liczyć się ze znacznie wyższymi ratami kredytów niż jeszcze choćby rok temu. W niektórych przypadkach raty wzrosły nawet o 70 proc.

Takie nastroje widać w sondażach, bo aż 72,4 proc. Polaków twierdzi, że NBP i RPP źle reagują na problem inflacji, podczas gdy działania tych instytucji popiera tylko 20 proc. respondentów.

RMF FM wskazuje, że podobne nastroje są w obozie rządzącym. Dlatego właśnie, mimo poparcia dla Glapińskiego ze strony prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, obecny prezes wciąż nie został powołany na drugą kadencję, a termin głosowania jest przesuwany. Według radia wśród nieoficjalnych kontrkandydatów na szefa NBP są: prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys oraz były członek RPP Łukasz Hardt.

Źródło: RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA