fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaFinansePolacy wyrazili zdanie o prezesie NBP

Polacy wyrazili zdanie o prezesie NBP

Zdecydowana większość Polaków nie chce, aby Adam Glapiński ponownie został prezesem Narodowego Banku Polskiego – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

Przeciwko kolejnej kadencji Glapińskiego jest aż 71 proc. Polaków, wśród których aż 52 proc. jest „zdecydowanie” na nie, a 19 proc. „raczej” na nie. Za pozostaniem obecnego prezesa NBP na stanowisku jest natomiast 19 proc. ankietowanych, wśród których „zdecydowanie za” jest tylko 6,9 proc.

Polacy są przeciwni Glapińskiemu, bo uważają, że zarówno NBP, jak i Rada Polityki Pieniężnej nie radzą sobie z inflacją. Podnoszone stopy procentowe uderzają natomiast w portfele obywateli, którzy muszą liczyć się ze znacznie wyższymi ratami kredytów niż jeszcze choćby rok temu. W niektórych przypadkach raty wzrosły nawet o 70 proc.

Takie nastroje widać w sondażach, bo aż 72,4 proc. Polaków twierdzi, że NBP i RPP źle reagują na problem inflacji, podczas gdy działania tych instytucji popiera tylko 20 proc. respondentów.

RMF FM wskazuje, że podobne nastroje są w obozie rządzącym. Dlatego właśnie, mimo poparcia dla Glapińskiego ze strony prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, obecny prezes wciąż nie został powołany na drugą kadencję, a termin głosowania jest przesuwany. Według radia wśród nieoficjalnych kontrkandydatów na szefa NBP są: prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys oraz były członek RPP Łukasz Hardt.

Źródło: RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA