fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaFinansePolacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.

Aż 74 proc. Polaków zauważyło, że w ostatnich latach wzrosło zagrożenie oszustwami finansowymi – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Banku Pocztowego. Co ważne, niebezpieczeństwo dostrzegają też seniorzy, którzy często są celami oszustów.

Badanie „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta” wykazało, że wśród osób powyżej 60. roku życia rosnące zagrożenie oszustwami finansowymi dostrzega 76 proc. ankietowanych, zaś u osób po 40. roku życia jest to 72 proc. badanych. Jak się okazuje, Polacy z różnych kategorii wiekowych są zgodni, że najskuteczniejszym sposobem ochrony przed oszustwami finansowymi jest ustawianie silnych haseł do kont, bo taką opinię podziela 91 proc. wszystkich badanych (94 proc. wśród osób 60+ oraz 87 proc. u osób 40+).

Poza tym 89 proc. ankietowanych sądzi, że na zwiększenie naszego bezpieczeństwa w sieci wpływa także nieklikanie w niezweryfikowane linki, natomiast 88 proc. wskazuje na specjalną weryfikację tożsamości, na przykład przez podwójne uwierzytelnianie podczas logowania. Jednocześnie trzy czwarte Polaków po 40. roku życia uważa, że ich rodzice są świadomi zagrożeń ze strony oszustów, a 62 proc. badanych wskazało, że przydałaby im się edukacja w zakresie przestępstw/oszustw finansowych.

Program edukacyjno-społeczny Banku Pocztowego „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta”, rozpoczął się we wrześniu 2023 roku. Jego głównym celem jest edukacja osób dojrzałych z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz świadomego poruszania się w świecie finansów.

Widząc, że oszustwa internetowe coraz częściej dotykają Polaków, w tym szczególnie osoby starsze, rozpoczynamy akcję edukacyjną „Cyberdojrzali – bądź mądrzejszy od oszusta”. Chcemy w ten sposób promować bezpieczne korzystanie z bankowości i poszerzać wiedzę obywateli w tym zakresie. W przemyślany sposób włączamy się w walkę z oszustami, pokazując jak uniknąć ich metod, jak chronić swoje finanse i na co uważać. Korzystamy przy tym z wiedzy naszych bankowych ekspertów, a także specjalistów z Policji i UOKiK

– mówił w sierpniu Radosław Kazimierski, dyrektor Departamentu Marketingu i PR Banku Pocztowego.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA