fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaFinansePolacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.

Aż 74 proc. Polaków zauważyło, że w ostatnich latach wzrosło zagrożenie oszustwami finansowymi – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Banku Pocztowego. Co ważne, niebezpieczeństwo dostrzegają też seniorzy, którzy często są celami oszustów.

Badanie „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta” wykazało, że wśród osób powyżej 60. roku życia rosnące zagrożenie oszustwami finansowymi dostrzega 76 proc. ankietowanych, zaś u osób po 40. roku życia jest to 72 proc. badanych. Jak się okazuje, Polacy z różnych kategorii wiekowych są zgodni, że najskuteczniejszym sposobem ochrony przed oszustwami finansowymi jest ustawianie silnych haseł do kont, bo taką opinię podziela 91 proc. wszystkich badanych (94 proc. wśród osób 60+ oraz 87 proc. u osób 40+).

Poza tym 89 proc. ankietowanych sądzi, że na zwiększenie naszego bezpieczeństwa w sieci wpływa także nieklikanie w niezweryfikowane linki, natomiast 88 proc. wskazuje na specjalną weryfikację tożsamości, na przykład przez podwójne uwierzytelnianie podczas logowania. Jednocześnie trzy czwarte Polaków po 40. roku życia uważa, że ich rodzice są świadomi zagrożeń ze strony oszustów, a 62 proc. badanych wskazało, że przydałaby im się edukacja w zakresie przestępstw/oszustw finansowych.

Program edukacyjno-społeczny Banku Pocztowego „Cyberdojrzali. Bądź mądrzejszy od oszusta”, rozpoczął się we wrześniu 2023 roku. Jego głównym celem jest edukacja osób dojrzałych z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz świadomego poruszania się w świecie finansów.

Widząc, że oszustwa internetowe coraz częściej dotykają Polaków, w tym szczególnie osoby starsze, rozpoczynamy akcję edukacyjną „Cyberdojrzali – bądź mądrzejszy od oszusta”. Chcemy w ten sposób promować bezpieczne korzystanie z bankowości i poszerzać wiedzę obywateli w tym zakresie. W przemyślany sposób włączamy się w walkę z oszustami, pokazując jak uniknąć ich metod, jak chronić swoje finanse i na co uważać. Korzystamy przy tym z wiedzy naszych bankowych ekspertów, a także specjalistów z Policji i UOKiK

– mówił w sierpniu Radosław Kazimierski, dyrektor Departamentu Marketingu i PR Banku Pocztowego.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA