fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaKrajPolityka Nowej Szansy nabiera rumieńców

Polityka Nowej Szansy nabiera rumieńców

Mija właśnie miesiąc odkąd ruszył nowy rządowy program Polityka Nowej Szansy. Jego celem jest wsparcie firm znajdujących się w trudniej sytuacji ekonomicznej m.in. w wyniku pandemii COVID-19. Jak się dowiadujemy, pierwsze wnioski, także od małych i średnich firm, zostały już zaakceptowane.

Firmy mogą starać się o wsparcie na trzy sposoby. Pierwsza to pomoc płynnościowa na ratowanie firmy. Dzięki atrakcyjnej pożyczce udzielanej na okres do 6 miesięcy przedsiębiorca może odzyskać płynność finansową. Zyskuje tym samym czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia możliwie „bezbolesnej” likwidacji dotychczasowej firmy.

Możliwe jest także uzyskanie przez firmę pożyczki na okres do 18 miesięcy. Pod warunkiem jednak , że firma wdroży przygotowany przez siebie plan restrukturyzacji.

Ostatnia forma dofinansowania to wsparcie restrukturyzacji w firmach, które nie są w stanie same jej przeprowadzić, ale mają przygotowany już plan, realizowany np. przy udziale zatrudnionego, zewnętrznego podmiotu. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) wspomaga w tej sytuacji firmę na każdym etapie prowadzonej restrukturyzacji. Chodzi o to, by przedsiębiorstwo było w stanie się zmienić i wybrnąć z kłopotów.

Można uzyskać poradę

Jak zapewnia ARP, oprócz pomocy finansowej przedsiębiorcy mogą również liczyć na wsparcie ekspertów od restrukturyzacji. ARP zawarło porozumienie z Krajową Izbą Doradców Restrukturyzacyjnych, którzy udzielają firmom konsultacji w Centrach Obsługi Przedsiębiorców ARP. Przedsiębiorca może uzyskać dokładniejsze informacje i wyjaśnić ewentualne wątpliwości co do wymogów dotyczących prawidłowego wypełnienia wniosku.

Nabór wniosków rozpoczął się 24 września tego roku. Wnioskowały już zarówno mikro, małe, jak i średnie przedsiębiorstwa, które chcą przeprowadzić restrukturyzację i potrzebują do tego zewnętrznego wsparcia. Również te, które przeprowadzają ją przez sąd. ARP ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku; przy bardziej skomplikowanych sprawach czas ten może się wydłużyć do 45 dni.

120 mln rocznie dla firm

Pomoc w ramach Polityki Nowej Szansy przeznaczona jest do wszystkich rodzajów firm – z wyłączeniem sektorów hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla oraz finansowego. Adresowana jest także do tych przedsiębiorców, którzy nie korzystali z dotychczasowych, publicznych programów wsparcia.

Na Politykę Nowej Szansy zarezerwowano maks. 120 mln zł rocznie, w okresie najbliższych 10 lat, czyli ogółem 1,2 mld zł. W tym roku program został dodatkowo zasilony kwotą 600 mln zł ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wojna dyskontów uderza w producentów jaj

Wojna cenowa między dwiema wiodącymi sieciami handlowymi w Polsce, które sprzedają jaja poniżej ceny zakupu, uderza w producentów.
2 MIN CZYTANIA

Polska posiada największe złoża srebra na świecie!

Polska jest czołowym światowym producentem wielu surowców, jednak szczególnie bogate są nasze złoża srebra.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

Jak miejsce może sprzyjać przedsiębiorczości?

Okazuje się, że ze stanów amerykańskich to Floryda jest najbardziej przedsiębiorczym stanem. W ogólnokrajowym badaniu wzięto pod uwagę odsetek start-upów wciąż działających po roku, liczbę małych firm na sto tys. mieszkańców i nowo otwieranych działalności gospodarczych.
3 MIN CZYTANIA