Mija właśnie miesiąc odkąd ruszył nowy rządowy program Polityka Nowej Szansy. Jego celem jest wsparcie firm znajdujących się w trudniej sytuacji ekonomicznej m.in. w wyniku pandemii COVID-19. Jak się dowiadujemy, pierwsze wnioski, także od małych i średnich firm, zostały już zaakceptowane.

Firmy mogą starać się o wsparcie na trzy sposoby. Pierwsza to pomoc płynnościowa na ratowanie firmy. Dzięki atrakcyjnej pożyczce udzielanej na okres do 6 miesięcy przedsiębiorca może odzyskać płynność finansową. Zyskuje tym samym czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia możliwie „bezbolesnej” likwidacji dotychczasowej firmy.

Możliwe jest także uzyskanie przez firmę pożyczki na okres do 18 miesięcy. Pod warunkiem jednak , że firma wdroży przygotowany przez siebie plan restrukturyzacji.

Ostatnia forma dofinansowania to wsparcie restrukturyzacji w firmach, które nie są w stanie same jej przeprowadzić, ale mają przygotowany już plan, realizowany np. przy udziale zatrudnionego, zewnętrznego podmiotu. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) wspomaga w tej sytuacji firmę na każdym etapie prowadzonej restrukturyzacji. Chodzi o to, by przedsiębiorstwo było w stanie się zmienić i wybrnąć z kłopotów.

Można uzyskać poradę

Jak zapewnia ARP, oprócz pomocy finansowej przedsiębiorcy mogą również liczyć na wsparcie ekspertów od restrukturyzacji. ARP zawarło porozumienie z Krajową Izbą Doradców Restrukturyzacyjnych, którzy udzielają firmom konsultacji w Centrach Obsługi Przedsiębiorców ARP. Przedsiębiorca może uzyskać dokładniejsze informacje i wyjaśnić ewentualne wątpliwości co do wymogów dotyczących prawidłowego wypełnienia wniosku.

Nabór wniosków rozpoczął się 24 września tego roku. Wnioskowały już zarówno mikro, małe, jak i średnie przedsiębiorstwa, które chcą przeprowadzić restrukturyzację i potrzebują do tego zewnętrznego wsparcia. Również te, które przeprowadzają ją przez sąd. ARP ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku; przy bardziej skomplikowanych sprawach czas ten może się wydłużyć do 45 dni.

120 mln rocznie dla firm

Pomoc w ramach Polityki Nowej Szansy przeznaczona jest do wszystkich rodzajów firm – z wyłączeniem sektorów hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla oraz finansowego. Adresowana jest także do tych przedsiębiorców, którzy nie korzystali z dotychczasowych, publicznych programów wsparcia.

Na Politykę Nowej Szansy zarezerwowano maks. 120 mln zł rocznie, w okresie najbliższych 10 lat, czyli ogółem 1,2 mld zł. W tym roku program został dodatkowo zasilony kwotą 600 mln zł ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Poprzedni artykułBędą potrzebne nowe „Tarcze”. Czy nas na nie stać?
Następny artykułPrzedsiębiorcy mają konkretne propozycje. Czy rząd posłucha?