fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolki rzadziej decydują się na własne firmy

Polki rzadziej decydują się na własne firmy

Kobiety w Polsce zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni zakładają własną działalność gospodarczą. Powodem jest przede wszystkim brak wiary we własne umiejetności.

Pod koniec 2023 roku dokładnie 34 proc. jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce należało do kobiet – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny.

Badanie PIE wykazało, że w UE na prowadzenie własnej firmy decyduje się co dziesiąta kobieta, podczas gdy wśród mężczyzn jest to 17 proc. W przypadku Polski swój biznes otwiera 13 proc. pracujących pań i 23 proc. panów. Kobiety zwykle zakładają firmy usługowe i rzadziej zatrudniają pracowników.

Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety, częściej niż mężczyzn, przed założeniem działalności. Jednocześnie kobiety napotykają więcej trudności z pogodzeniem prowadzenia działalności gospodarczej i pełnieniem funkcji opiekuńczych. Spośród wszystkich branż kobiety trzy razy częściej niż mężczyźni zakładały firmę związaną z pozostałą działalnością usługową (75 proc. vs. 25 proc.)

– powiedziała cytowana w komunikacie dr Anna Szymańska, starsza analityczka w zespole foresightu gospodarczego w PIE.

Kobiety w zarządach firm na całym świecie stanowią zdecydowaną mniejszość, bo globalnie jest to 20 proc., w Unii Europejskiej 34 proc., a w Polsce – 25 proc. Jeśli chodzi o stanowiska prezesów największych firm giełdowych, to w UE kobiety piastują ich zaledwie 8 proc. W tej kategorii Polska wygląda zdecydowanie lepiej, bo jest to 28 proc. Z drugiej strony w Polsce kobiety na najwyższych stanowiskach ciągle zarabiają mniej niż mężczyźni.

Badanie PIE wykazało również, że płeć nie różnicuje sposobu zarządzania firmą, gdyż zarówno menadżerki, jak i menadżerowie wskazują na te same czynniki konkurencyjności firmy na rynku. Mowa tutaj o dobrej atmosferze w firmie, dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz o kompetencjach pracowników.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA