Pod koniec 2023 roku dokładnie 34 proc. jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce należało do kobiet – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny.
Badanie PIE wykazało, że w UE na prowadzenie własnej firmy decyduje się co dziesiąta kobieta, podczas gdy wśród mężczyzn jest to 17 proc. W przypadku Polski swój biznes otwiera 13 proc. pracujących pań i 23 proc. panów. Kobiety zwykle zakładają firmy usługowe i rzadziej zatrudniają pracowników.
Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety, częściej niż mężczyzn, przed założeniem działalności. Jednocześnie kobiety napotykają więcej trudności z pogodzeniem prowadzenia działalności gospodarczej i pełnieniem funkcji opiekuńczych. Spośród wszystkich branż kobiety trzy razy częściej niż mężczyźni zakładały firmę związaną z pozostałą działalnością usługową (75 proc. vs. 25 proc.)
– powiedziała cytowana w komunikacie dr Anna Szymańska, starsza analityczka w zespole foresightu gospodarczego w PIE.
Kobiety w zarządach firm na całym świecie stanowią zdecydowaną mniejszość, bo globalnie jest to 20 proc., w Unii Europejskiej 34 proc., a w Polsce – 25 proc. Jeśli chodzi o stanowiska prezesów największych firm giełdowych, to w UE kobiety piastują ich zaledwie 8 proc. W tej kategorii Polska wygląda zdecydowanie lepiej, bo jest to 28 proc. Z drugiej strony w Polsce kobiety na najwyższych stanowiskach ciągle zarabiają mniej niż mężczyźni.
Badanie PIE wykazało również, że płeć nie różnicuje sposobu zarządzania firmą, gdyż zarówno menadżerki, jak i menadżerowie wskazują na te same czynniki konkurencyjności firmy na rynku. Mowa tutaj o dobrej atmosferze w firmie, dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz o kompetencjach pracowników.