fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaBiznesPolki rzadziej decydują się na własne firmy

Polki rzadziej decydują się na własne firmy

Kobiety w Polsce zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni zakładają własną działalność gospodarczą. Powodem jest przede wszystkim brak wiary we własne umiejetności.

Pod koniec 2023 roku dokładnie 34 proc. jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce należało do kobiet – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny.

Badanie PIE wykazało, że w UE na prowadzenie własnej firmy decyduje się co dziesiąta kobieta, podczas gdy wśród mężczyzn jest to 17 proc. W przypadku Polski swój biznes otwiera 13 proc. pracujących pań i 23 proc. panów. Kobiety zwykle zakładają firmy usługowe i rzadziej zatrudniają pracowników.

Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety, częściej niż mężczyzn, przed założeniem działalności. Jednocześnie kobiety napotykają więcej trudności z pogodzeniem prowadzenia działalności gospodarczej i pełnieniem funkcji opiekuńczych. Spośród wszystkich branż kobiety trzy razy częściej niż mężczyźni zakładały firmę związaną z pozostałą działalnością usługową (75 proc. vs. 25 proc.)

– powiedziała cytowana w komunikacie dr Anna Szymańska, starsza analityczka w zespole foresightu gospodarczego w PIE.

Kobiety w zarządach firm na całym świecie stanowią zdecydowaną mniejszość, bo globalnie jest to 20 proc., w Unii Europejskiej 34 proc., a w Polsce – 25 proc. Jeśli chodzi o stanowiska prezesów największych firm giełdowych, to w UE kobiety piastują ich zaledwie 8 proc. W tej kategorii Polska wygląda zdecydowanie lepiej, bo jest to 28 proc. Z drugiej strony w Polsce kobiety na najwyższych stanowiskach ciągle zarabiają mniej niż mężczyźni.

Badanie PIE wykazało również, że płeć nie różnicuje sposobu zarządzania firmą, gdyż zarówno menadżerki, jak i menadżerowie wskazują na te same czynniki konkurencyjności firmy na rynku. Mowa tutaj o dobrej atmosferze w firmie, dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz o kompetencjach pracowników.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA