fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiPolscy naukowcy proponują reformę PIT

Polscy naukowcy proponują reformę PIT

Badanie polskich naukowców sugeruje wprowadzenie w naszym kraju bardziej progresywnego systemu podatkowego.

Portal Obserwator Gospodarczy przytacza badanie polskich ekonomistów, w którym zaproponowano wprowadzenie wyższych podatków dochodowych dla najlepiej zarabiających Polaków. W opracowaniu Optimal Labour Income Taxation in Poland: The Case of High-Income Earners argumentują, że obecne stawki podatkowe mogą prowadzić do ogromnych strat socjalnych i mogą zagrażać efektywności.

Autorami badania są ekonomiści Maciej Dudek, Paweł Dudek i Konrad Walczyk. W ich opinii krańcowe opodatkowanie osób o wyższych dochodach powinno być w Polsce zdecydowanie wyższe, bo uważają, że obecne stawki podatkowe grożą ogromnymi stratami socjalnymi i zagrażają efektywności systemu podatkowego. Ekonomiści twierdzą, że optymalna krańcowa stopa podatkowa w Polsce dla osób z rocznym dochodem brutto przekraczającym zaledwie 50 tys. zł powinna wynosić ponad 60 proc.! Takie rozwiązanie jest raczej nierealne, bo spotkałoby się choćby z olbrzymim oporem społecznym.

„Nasze ustalenia sugerują, że reforma podatkowa oparta na teorii optymalnego opodatkowania byłaby korzystna w Polsce, ponieważ pomogłaby zwiększyć dobrobyt, umożliwiając bardziej satysfakcjonujący kompromis między efektywnością a sprawiedliwością” – napisano w analizie cytowanej przez Obserwator Gospodarczy.

Aktualnie krańcowa stopa podatkowa w Polsce wynosi 32 proc. i zaczyna obowiązywać w momencie, gdy roczny dochód brutto przekroczy 120 tys. zł. Do granicy 120 tys. zł brutto stawka PIT w Polsce wynosi 12 proc.

Obserwator Gospodarczy

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA