fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesPolscy rolnicy otrzymają pomoc

Polscy rolnicy otrzymają pomoc

Unia Europejska przekaże Polsce środki finansowe na pomoc rolnikom.

UE podjęła decyzję o przekazaniu polskim rolnikom pomocy finansowej w wysokości 29,5 mln euro. RMF FM tłumaczy, że mają to być rekompensaty za poniesione przez polskie gospodarstwa straty w związku z nadmiernym importem ziarna z Ukrainy.

Całkowita wartość tego pakietu pomocowego pochodzącego z rezerwy kryzysowej wyniesie 56 mln euro, ale wsparcie otrzymają też Bułgaria (16,7 mln euro) i Rumunia (10 mln euro). Według RMF FM polscy rolnicy otrzymają pieniądze najpóźniej do 30 września, zaś według wypowiadającego się na antenie radia komisarza UE do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego nie będzie to ostatnia pomoc od UE dla wsi. W następnej transzy, poza Polską, Bułgarią i Rumunią na wsparcie będą mogły liczyć też Słowacja i Węgry. RMF FM podaje nieoficjalnie, że w drugiej transzy to ponownie Polska, z uwagi na największe straty, otrzyma największe wsparcie wynoszące nawet 26 mln euro.

Kolejnym elementem wsparcia dla unijnego rolnictwa jest plan przywrócenia unijnych ceł na import zboża z Ukrainy. Z uwagi na fakt, że nie nastąpi to z dnia na dzień, na razie UE wzmocniła przepisy ochronne dla rynku wspólnotowego.

– Wprowadziliśmy bardziej solidny i regularny mechanizm monitorowania, w ramach którego co dwa miesiące będziemy przedstawiać państwom członkowskim sprawozdania dotyczące wpływu rozporządzenia. Ponadto statystyki dotyczące przywozu z Ukrainy w ramach tego środka będą nadal co miesiąc publikowane na stronie internetowej Komisji – powiedziała RMF FM rzeczniczka KE Miriam Garcia Ferrer.

RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przedsiębiorcy tracą na zakazie cesji wierzytelności

Zakaz cesji wierzytelności utrudnia działalność gospodarczą oraz dostęp mniejszych firm do finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z inflacją?

Zamykanie firmy czy redukcja personelu to ostateczność, przed którą wzdraga się większość przedsiębiorców, więc robią wszystko, by przetrwać na pełnym wyzwań rynku. Dokucza zwłaszcza inflacja, wobec której podejmują przeciwdziałania.
4 MIN CZYTANIA

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA