fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPolska eksportuje żywność na potęgę!

Polska eksportuje żywność na potęgę!

W 2023 roku padł kolejny rekord w eksporcie towarów rolno-spożywczych z Polski. To zasługa kilku czynników.

W 2023 r. Polska wyeksportowała towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 mld euro (236 mld złotych) – wynika z najnowszych danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. To wzrost o 8 proc. rok do roku.

Dyrektor generalny KOWR Henryk Smolarz powiedział, że rosnący eksport żywności z Polski to zasługa wysokiej jakości polskich produktów, które w dodatku są konkurencyjne cenowo. Pozytywnie na polski eksport zadziałało zmniejszenie (w porównaniu do 2022 r.) negatywnego wpływu czynników takich jak koszty importu zaopatrzeniowego, transportu, energii i paliw. Z drugiej strony wzrost zagranicznej sprzedaży był mniej dynamiczny niż rok temu, bo odnotowano spadki cen na międzynarodowym rynku żywnościowym, co przełożyło się na niższe ceny transakcyjne w handlu zagranicznym.

Równocześnie tendencje do aprecjacji złotego wobec euro miały negatywny wpływ na konkurencyjność cenową polskich produktów rolno-spożywczych na rynku UE. Nie bez znaczenia dla polskiego eksportu pozostawał bezcłowy dostęp do rynku UE dla ukraińskich produktów rolnych, który spowodował większą ich podaż na rynku unijnym, co stanowiło konkurencję cenową dla krajowych produktów żywnościowych

– powiedział Henryk Smolarz.

Przeszło 73 proc. polskiego eksportu żywności trafiło do krajów Unii Europejskiej, a na całym rynku unijnym Polska sprzedała towary żywnościowe o wartości 38 mld euro (173 mld złotych). Najwięcej żywności sprzedaliśmy do Niemiec (13,3 mld euro). Unijne kraje kupowały od Polski głównie: wyroby tytoniowe (o wartości 4,6 mld euro), mięso drobiowe (3,1 mld euro), produkty mleczne (2,2 mld mln euro), pieczywo i wyroby piekarnicze (2,1 mld euro), mięso wołowe (1,8 mld euro), karmę dla zwierząt domowych (1,7 mld euro), a także wyroby czekoladowe (1,7 mld euro).

Poza Unię Polska sprzedała towary rolno-spożywcze o wartości 13,8 mld euro (63 mld złotych), a największym ich odbiorcą były: Wielka Brytania (4,2 mld euro), Ukraina (1 mld euro) oraz Stany Zjednoczone (870 mln euro). W pozaunijnym handlu dominowały pszenica, produkty mleczne i mięso drobiowe.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA