Zdecydowana większość polskich firm twierdzi, że Polska nie jest jeszcze gotowa na skrócenie tygodnia pracy do czterech dni – wynika z badania przeprowadzonego przez Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej.

Pracodawcy RP przeprowadzili sondę wśród swoich członków pytając, czy wprowadziliby czterodniowy tydzień pracy w obecnej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej.

Jak się okazało, aż 74,5 proc. przedstawicieli firm odpowiedziało, że nasza gospodarka nie jest gotowa na taką zmianę, a odmiennego zdania było zaledwie 14,9 proc. Odpowiedzi na zadane pytanie nie znał co dziesiąty ankietowany.

Co warte odnotowania – aż 34 proc. przepytanych powiedziało, że w dalszej perspektywie wprowadzi czterodniowy tydzień pracy, a na taki krok już dzisiaj gotowych jest 14,9 proc. Zdecydowanie przeciwko wprowadzeniu krótszego tygodnia pracy jest natomiast 31,9 proc. ankietowanych.

Badanie Pracodawców RP wykazało, że przeciwko krótszemu tygodniowi pracy są głównie przedstawiciele branż: transportowej, usługowej, medycznej, turystycznej i energetycznej, a możliwość jej wprowadzenia w dłuższej perspektywie widzą przedstawiciele marketingu, finansów, doradztwa i reklamy. Już dziś czterodniowy tydzień pracy wprowadziliby menedżerowie branży IT.

Według pracodawców główną zaletą krótszego tygodnia pracy byłoby polepszenie samopoczucia pracowników. Największą wadą byłaby natomiast konieczność zatrudnienia  pracowników dodatkowych.

Poprzedni artykułPolskie firmy dobrze myślą o pracownikach z Ukrainy
Następny artykułPrezes Taurona wyjaśnił, dlaczego rosną ceny energii w Polsce