fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesNasza gospodarka nie jest gotowa na czterodniowy tydzień pracy

Nasza gospodarka nie jest gotowa na czterodniowy tydzień pracy

Zdecydowana większość polskich firm twierdzi, że Polska nie jest jeszcze gotowa na skrócenie tygodnia pracy do czterech dni – wynika z badania przeprowadzonego przez Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej.

Pracodawcy RP przeprowadzili sondę wśród swoich członków pytając, czy wprowadziliby czterodniowy tydzień pracy w obecnej sytuacji gospodarczo-ekonomicznej.

Jak się okazało, aż 74,5 proc. przedstawicieli firm odpowiedziało, że nasza gospodarka nie jest gotowa na taką zmianę, a odmiennego zdania było zaledwie 14,9 proc. Odpowiedzi na zadane pytanie nie znał co dziesiąty ankietowany.

Co warte odnotowania – aż 34 proc. przepytanych powiedziało, że w dalszej perspektywie wprowadzi czterodniowy tydzień pracy, a na taki krok już dzisiaj gotowych jest 14,9 proc. Zdecydowanie przeciwko wprowadzeniu krótszego tygodnia pracy jest natomiast 31,9 proc. ankietowanych.

Badanie Pracodawców RP wykazało, że przeciwko krótszemu tygodniowi pracy są głównie przedstawiciele branż: transportowej, usługowej, medycznej, turystycznej i energetycznej, a możliwość jej wprowadzenia w dłuższej perspektywie widzą przedstawiciele marketingu, finansów, doradztwa i reklamy. Już dziś czterodniowy tydzień pracy wprowadziliby menedżerowie branży IT.

Według pracodawców główną zaletą krótszego tygodnia pracy byłoby polepszenie samopoczucia pracowników. Największą wadą byłaby natomiast konieczność zatrudnienia  pracowników dodatkowych.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA