fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaKrajPolska krytycznie oceniła propozycje UE w sprawie Ukrainy

Polska krytycznie oceniła propozycje UE w sprawie Ukrainy

Komisja Europejska opublikowała w środę projekt rozporządzenia przedłużającego autonomiczne środki handlowe (ATM) dla Ukrainy.

31 stycznia Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia przedłużającego autonomiczne środki handlowe (tzw. ATM) w imporcie z Ukrainy o kolejny rok. Warszawa zapowiedziała szczegółową analizę projektu pod kątem uwzględnienia w nim postulatów Polski.

Propozycja KE zakłada, aby jednostronne zawieszenie przez Unię Europejską ceł dla Ukrainy, które obowiązuje od czerwca 2022 roku, przedłużono jeszcze do 5 czerwca 2025 roku. Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi propozycje KE co prawda idą we właściwym kierunku, ale tylko częściowo uwzględniają postulaty Polski.

Warszawa stosunkowo pozytywnie wypowiedziała się o punkcie dotyczącym wprowadzenia rozwiązania pozwalającego na przyjęciu tzw. regionalnych środków ochronnych, które będą możliwe do zastosowania, gdy import spowoduje zaburzenia rynkowe w jakimś państwie członkowskim czy regionie UE, a nie jak dotychczas – w całej UE. Poza tym procedura wprowadzania środków ochronnych ma być szybsza niż obecnie.

W projekcie przewidziano też odrębny, specjalny środek ochronny do importu z Ukrainy mięsa drobiowego, jaj i cukru, ale wysokość progów w tym wypadku ma być wyznaczana w oparciu o wolumeny importu z Ukrainy w latach 2022 i 2023, co według Polski jest niewłaściwe, bo w tych latach import z Ukrainy był wyższy dzięki preferencyjnemu traktowaniu przez UE. Zdaniem Warszawy bardziej właściwy okres referencyjny to lata 2021-2023. Ponadto, Polska oczekiwała, że środki ochronne będą dotyczyć szerszego katalogu produktów.

W związku z tym, że propozycja UE nie do końca jest satysfakcjonująca Warszawa zapowiedziała, że w dyskusjach na forum UE będzie podtrzymywać polskie postulaty dotyczące możliwości zastosowania środków ochronnych w imporcie z Ukrainy wobec wszystkich towarów rolnych, także tych, których import został w pełni zliberalizowany przed wejściem w życie rozporządzenia ATM (np. rzepak, owoce miękkie) oraz nieograniczania państwom członkowskim możliwości objęcia – w wyjątkowej sytuacji – importu z Ukrainy środkami niezbędnymi o charakterze specjalnym dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony życia lub zdrowia ludzi, zwierząt lub roślin.

Źródło: MRiRW
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA