fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaFinansePolska płatnościami cyfrowymi stoi

Polska płatnościami cyfrowymi stoi

Zdecydowana większość transakcji realizowanych w polskich sklepach i punktach usługowych jest dokonywana za pośrednictwem płatności cyfrowych.

Aż 62 proc. wszystkich transakcji detalicznych w sklepach i punktach usługowych w Polsce realizowanych jest za pośrednictwem płatności cyfrowych – wynika z danych Fundacji Polska Bezgotówkowa. Polacy płacą bezgotówkowo, bo uważają to za bezpieczne, szybkie i wygodne.

Pod koniec 2022 roku w Polsce działało ponad 1,2 mln urządzeń płatniczych, które mogą przyjmować płatności cyfrowe. Dla porównania, w grudniu 2016 roku było to nieco ponad 500 tys. terminali. Terminale zainstalowane przez Fundację Polska Gotówkowa działają w ponad 20 tys. miejscowości na terenie całej Polski.

Jesteśmy szczególnie dumni z tego, że zaufało nam tak wielu przedsiębiorców, którzy działają w tak zmiennych warunkach. Dzięki ich otwartości na innowacje płatnicze konsumenci zyskali możliwość wyboru preferowanej formy płatności. Pokazują to rekordowe obroty w 2023 roku, a także znaczący wzrost średniego obrotu na terminal w Programie, który w sierpniu br. osiągnął poziom 7,5 tys. zł. To prawie dwuipółkrotnie więcej niż przewidywały nasze założenia podczas startu Fundacji. Liderem wśród wszystkich branż są sklepy spożywcze – z 95,5 mln transakcji na kwotę blisko 3 mld zł, ale bardzo silny rozwój widzimy również w sektorze sklepów specjalistycznych oraz usług – szczególnie w obszarze beauty, gastronomii czy usług medycznych

– powiedziała Joanna Erdman, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Fundacja Polska Bezgotówkowa to wspólna inicjatywa sektora prywatnego i publicznego, która od 2017 roku widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jej celem jest działalność na rzecz rozbudowy i akceptacji płatności bezgotówkowych w Polsce i edukacji w zakresie nowoczesnych płatności.

Źródło: Polska Bezgotówkowa
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przy niepełnym wymiarze czasu pracy nadgodziny należą się szybciej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pracodawca nie może płacić za nadgodziny osobom zatrudnionym na część etatu tak jak osobom na pełnym etacie, czyli dopiero, gdy przepracują osiem godzin.
3 MIN CZYTANIA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA