fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajProdukujemy coraz mniej stali

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku polska produkcja stali zmniejszyła się o ok. 20 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Tylko w czerwcu bieżącego roku wyprodukowano o jedną trzecią stali mniej.

Dane Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej pokazują, że w pierwszym półroczu większy spadek w UE odnotowano jedynie we Francji, gdzie wyniósł on 29 proc. Średni spadek produkcji dla całej UE wyniósł natomiast 11 proc., a wykorzystanie zdolności produkcyjnych przemysłu stalowego było na poziomie 62 proc. Ze wzrostu produkcji stali (o 12 proc.) cieszyła się tylko  Finlandia.

Wraz ze spadkiem produkcji obniżyło się też w Polsce zużycie stali (o 19 proc). Po rekordowym 2021 roku, kiedy polskie zużycie stali sięgnęło 15,3 mln ton (przy krajowej produkcji niespełna 8,5 mln ton), w ubiegłym roku nastąpił jego spadek – do 13,3 mln ton (przy produkcji ponad 7,4 mln ton), zaś w bieżącym roku zużycie może wynieść już tylko 12,5 mln ton stali.

Niestety, ze względu na miks energetyczny, nasza energia elektryczna należy do najdroższych w Europie, zaś w krajach poza UE ceny energii są nawet czterokrotnie niższe. Dlatego potrzebujemy ram kryzysowych (regulacji dających wsparcie branżom energochłonnym – PAP), które są w toku, potrzebujemy ochrony rynku i bieżącego wsparcia, żeby przetrwać do dziejącej się głębokiej transformacji (…). Energia elektryczna w obecnym kształcie cenowym nie pozwala nam funkcjonować w sposób konkurencyjny

– wyjaśnił w rozmowie z PAP prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Mirosław Motyka.

Prezes wskazuje, że dla przyszłości polskiego sektora stali kluczowa będzie decyzja Niemiec. Przedstawiciel branży ostrzega, że jeśli Berlin wprowadzi taryfę 60 euro za megawatogodzinę, zabójczo uderzy to we wszystkie polskie przedsiębiorstwa energochłonne. W związku z tym Mirosław Motyka oczekuje, że polski rząd zdecyduje się na podobną odpowiedź regulacyjną na niemieckie rozwiązania.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Inflacja największym zmartwieniem Polaków

Polacy ciągle postrzegają inflację jako największy problem w kraju. Wskazuje na to ponad połowa z nas.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA