fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaKrajProdukujemy coraz mniej stali

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku polska produkcja stali zmniejszyła się o ok. 20 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Tylko w czerwcu bieżącego roku wyprodukowano o jedną trzecią stali mniej.

Dane Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej pokazują, że w pierwszym półroczu większy spadek w UE odnotowano jedynie we Francji, gdzie wyniósł on 29 proc. Średni spadek produkcji dla całej UE wyniósł natomiast 11 proc., a wykorzystanie zdolności produkcyjnych przemysłu stalowego było na poziomie 62 proc. Ze wzrostu produkcji stali (o 12 proc.) cieszyła się tylko  Finlandia.

Wraz ze spadkiem produkcji obniżyło się też w Polsce zużycie stali (o 19 proc). Po rekordowym 2021 roku, kiedy polskie zużycie stali sięgnęło 15,3 mln ton (przy krajowej produkcji niespełna 8,5 mln ton), w ubiegłym roku nastąpił jego spadek – do 13,3 mln ton (przy produkcji ponad 7,4 mln ton), zaś w bieżącym roku zużycie może wynieść już tylko 12,5 mln ton stali.

Niestety, ze względu na miks energetyczny, nasza energia elektryczna należy do najdroższych w Europie, zaś w krajach poza UE ceny energii są nawet czterokrotnie niższe. Dlatego potrzebujemy ram kryzysowych (regulacji dających wsparcie branżom energochłonnym – PAP), które są w toku, potrzebujemy ochrony rynku i bieżącego wsparcia, żeby przetrwać do dziejącej się głębokiej transformacji (…). Energia elektryczna w obecnym kształcie cenowym nie pozwala nam funkcjonować w sposób konkurencyjny

– wyjaśnił w rozmowie z PAP prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Mirosław Motyka.

Prezes wskazuje, że dla przyszłości polskiego sektora stali kluczowa będzie decyzja Niemiec. Przedstawiciel branży ostrzega, że jeśli Berlin wprowadzi taryfę 60 euro za megawatogodzinę, zabójczo uderzy to we wszystkie polskie przedsiębiorstwa energochłonne. W związku z tym Mirosław Motyka oczekuje, że polski rząd zdecyduje się na podobną odpowiedź regulacyjną na niemieckie rozwiązania.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA