fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajProdukujemy coraz mniej stali

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku polska produkcja stali zmniejszyła się o ok. 20 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku. Tylko w czerwcu bieżącego roku wyprodukowano o jedną trzecią stali mniej.

Dane Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej pokazują, że w pierwszym półroczu większy spadek w UE odnotowano jedynie we Francji, gdzie wyniósł on 29 proc. Średni spadek produkcji dla całej UE wyniósł natomiast 11 proc., a wykorzystanie zdolności produkcyjnych przemysłu stalowego było na poziomie 62 proc. Ze wzrostu produkcji stali (o 12 proc.) cieszyła się tylko  Finlandia.

Wraz ze spadkiem produkcji obniżyło się też w Polsce zużycie stali (o 19 proc). Po rekordowym 2021 roku, kiedy polskie zużycie stali sięgnęło 15,3 mln ton (przy krajowej produkcji niespełna 8,5 mln ton), w ubiegłym roku nastąpił jego spadek – do 13,3 mln ton (przy produkcji ponad 7,4 mln ton), zaś w bieżącym roku zużycie może wynieść już tylko 12,5 mln ton stali.

Niestety, ze względu na miks energetyczny, nasza energia elektryczna należy do najdroższych w Europie, zaś w krajach poza UE ceny energii są nawet czterokrotnie niższe. Dlatego potrzebujemy ram kryzysowych (regulacji dających wsparcie branżom energochłonnym – PAP), które są w toku, potrzebujemy ochrony rynku i bieżącego wsparcia, żeby przetrwać do dziejącej się głębokiej transformacji (…). Energia elektryczna w obecnym kształcie cenowym nie pozwala nam funkcjonować w sposób konkurencyjny

– wyjaśnił w rozmowie z PAP prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Mirosław Motyka.

Prezes wskazuje, że dla przyszłości polskiego sektora stali kluczowa będzie decyzja Niemiec. Przedstawiciel branży ostrzega, że jeśli Berlin wprowadzi taryfę 60 euro za megawatogodzinę, zabójczo uderzy to we wszystkie polskie przedsiębiorstwa energochłonne. W związku z tym Mirosław Motyka oczekuje, że polski rząd zdecyduje się na podobną odpowiedź regulacyjną na niemieckie rozwiązania.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA